Po nieco ponad dwóch miesiącach (do końca 2014 r.) od wejścia w życie znowelizowanych przepisów p.z.p., w przypadku postępowań o udzielenie zamówień publicznych o wartościach poniżej progów UE, odsetek ogłoszeń, w których jedynym kryterium była cena, spadł z 93 proc. do poziomu 31 proc. Z kolei w postępowaniach o wartościach powyżej progów UE – z 85 proc. do poziomu 33 proc.
UZP: więcej przetargów z różnymi kryteriami oceny ofert >>
Wynika z tego, że w porównaniu do analiz opublikowanych przez UZP po miesiącu od wejścia w życie ostatniej nowelizacji, liczba postępowań gdzie jedynym kryterium była cena, uległa dalszemu zmniejszeniu tj. z 33 proc. do 31 proc. w przypadku postępowań krajowych oraz z 45 proc. do 33 proc. w przypadku postępowań powyżej progów unijnych.
Jak wynika z ogłoszeń opublikowanych w Biuletynie Zamówień Publicznych, a więc dotyczących postępowań poniżej progów UE, po dacie wejścia w życie nowelizacji przepisów dotyczących kryteriów oceny ofert, zamawiający najczęściej stosowali, oprócz kryterium ceny, takie kryteria jak termin realizacji zamówienia, okres i warunki gwarancji oraz jakość.
Pozacenowe kryteria oceny ofert mają pomóc w wyborze dobrej oferty >>
W postępowaniach, w których ocenie podlegała nie tylko cena, w ponad 92 proc. ogłoszeń zamawiający zastosowali dwa kryteria oceny ofert, natomiast trzy kryteria pojawiły się w 6 proc. postępowań. Średnio zamawiający zaś stosowali 2,11 kryterium.
Źródło: www.uzp.gov.pl