Pogotowie na wezwanie Policji odtransportowało tę osobę do szpitala.
Odpowiedź
Koszty transportu wykonanego przez pogotowie ratunkowe na zlecenie sądu rodzinnego pokryje właściwy terytorialnie urząd marszałkowski.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410 z późn. zm.) - w celu realizacji zadań państwa polegających na zapewnieniu pomocy każdej osobie znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego tworzy się system ratownictwa medycznego.
W opisanym w pytaniu przypadku koszty transportu sanitarnego wykonanego przez pogotowie ratunkowe zostaną pokryte nie ze środków przekazanych z budżetu państwa na finansowanie umów na ratownictwo medyczne zawartych z NFZ, lecz ze środków z budżetu państwa przekazanych na ten cel do dyspozycji marszałkom poszczególnych województw. W celu otrzymania zapłaty za wykonany transport sanitarny na zlecenie sądu - należy zwrócić się do właściwego terytorialnie urzędu marszałkowskiego.
Urząd marszałkowski pokryje koszty transportu wykonanego przez pogotowie ratunkowe na zlecenie sądu rodzinnego
Kto zapłaci za transport osoby, którą sąd rodzinny nakazał umieścić w szpitalu psychiatrycznym bez jej zgody, fundusz na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, czy sąd?