W dniu 22 kwietnia br. Krajowa Izba Odwoławcza wydała postanowienie o umorzeniu postępowania odwoławczego wobec uwzględnienia przez zamawiającego całości zarzutów odwołania (KIO 713/14). Jednak od tego postanowienia Izby, skargę wniósł jeden z wykonawców, który wcześniej przystąpił skutecznie do umorzonego postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego w przepisowym trzydniowym terminie. W jego opinii Izba wydała postanowienie o umorzeniu nie biorąc pod uwagę faktu przystąpienia wykonawcy i tym samym umorzenie postępowania odbyło się z naruszeniem prawa.
Sąd Okręgowy we Wrocławiu wyrokiem z dnia 10 lipca 2014 r. uwzględnił m.in. skargę Prezesa UZP oraz zmienił wcześniejsze postanowienie KIO z dnia 22 kwietnia br. o umorzeniu postępowania odwoławczego.
Wyrok wrocławskiego Sądu Okręgowego zapadł m.in. wskutek skargi Prezesa Urzędu, który zarzucił postanowieniu KIO umarzającemu postępowanie odwoławcze, błąd w ustaleniach faktycznych. Ów błąd polegał właśnie na bezzasadnym uznaniu, iż do postępowania odwoławczego w ustawowym terminie żaden wykonawca nie przystąpił, podczas gdy w rzeczywistości okazało się inaczej. Jak bowiem wynikało ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, do postępowania odwoławczego wykonawca zgłosił skuteczne przystąpienie.
W konsekwencji Sąd Okręgowy jednoznacznie wskazał, iż wskutek błędnych ustaleń faktycznych poczynionych w sprawie w zakresie zgłoszenia przystąpienia do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego, Izba wydała postanowienie o umorzeniu postępowania z rażącym naruszeniem prawa.
Wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 10 lipca 2014 r. (X Ga 240/14).
Źródło: www.uzp.gov.pl