Wojewoda wniósł skargę na uchwałę rady gminy w sprawie wyznaczania gminnego ośrodka pomocy społecznej jako właściwego do realizacji zadania administracji publicznej w zakresie wspierania rodziny. W skardze do WSA wojewoda wniósł o stwierdzenie jej nieważności, jako naruszającej art. 187 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. nr 149, poz. 887 ze zm.) i art. 13 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i ogłaszaniu innych aktów prawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 197, poz. 1172 ze zm.), przez naruszenie ustawowej kompetencji innego organu, a także przez zakwalifikowanie uchwały do kategorii aktów prawa miejscowego i ogłoszeniu jej w dzienniku urzędowym województwa.

W odpowiedzi na skargę wójt gminy poinformował, iż rada podjęła uchwałę o uchyleniu zaskarżonej uchwały. Ponadto kierownik gminnego ośrodka pomocy społecznej oświadczył, że w okresie obowiązywania zaskarżonej uchwały, nie były podejmowane decyzje oraz inne akty.


WSA zwrócił uwagę, iż w myśl art. 161 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, gdy postępowanie z innych przyczyn stało się bezprzedmiotowe.

Bezprzedmiotowość postępowania sądowoadministracyjnego "z innych przyczyn" w rozumieniu powołanego przepisu zachodzi, gdy w toku postępowania, a przed wydaniem wyroku przestaje istnieć przedmiot zaskarżenia. Taka sytuacja zaistnieje w szczególności wówczas, gdy zaskarżony akt zostanie pozbawiony bytu prawnego, m.in. w rezultacie skorzystania przez organ, który go wydał, z uprawnień autokontrolnych przewidzianych w art. 54 § 3 P.p.s.a. i uchylenia tego aktu.

WSA uznał, iż taka sytuacja miała miejsce w sprawie. Uchwała rady gminy została wyeliminowana z obrotu prawnego i przestała istnieć. Czynność powyższa odnosiła się do uchwały już zaskarżonej, a zatem było to działanie dokonane w trybie samokontroli, wynikające z przywołanego wyżej art. 54 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Ponadto, jak wynikało z oświadczenia złożonego przez kierownika ośrodka pomocy społecznej, zaskarżona uchwała nie wywołała skutków prawnych.


Na podstawie:
Postanowienie WSA w Opolu z 17 maja 2013 r., sygn. akt II SA/Op 91/13, nieprawomocne