Informacje gromadzone w SIO będą przekazywane bezpośrednio z jednostek oświatowych do centrali Systemu, co wydatnie skróci cały proces i przyczyni się do szybszej aktualizacji. SIO składać się będzie z Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych (RSPO), a także zbiorów danych o uczniach, (w którym gromadzić się będzie dane jednostkowe o poszczególnych uczniach) i nauczycielach. RSPO ma obejmować dane dotyczące szkół i placówek oświatowych takie jak: nazwa, typ szkoły lub placówki, etapy edukacyjne realizowane w jednostce, adres, status publiczno-prawny, określenie organu prowadzącego. RSPO będzie dostępny na portalu systemu informacji oświatowej. Dane jednostkowe o uczniach i nauczycielach będą wykorzystywane do właściwego finansowania zadań oświatowych (m.in. podziału części oświatowej subwencji ogólnej).

Numer PESEL ucznia ma być wykorzystywany jako jego identyfikator, co ma umożliwić kontrolowanie za pomocą SIO spełniania rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, dane identyfikacyjne i dziedzinowe o dzieciach, uczniach, słuchaczach i wychowankach będą gromadzone w bazie danych SIO w postaci odrębnych zbiorów danych o uczniach. Przewidziano uzupełnianie ich przez okręgowe komisje egzaminacyjne o wyniki egzaminów zewnętrznych. Oznacza to stworzenie możliwości dokumentowania kompletnej ścieżki edukacyjnej uczniów. Z kolei dane identyfikacyjne i dziedzinowe o nauczycielach, wychowawcach i innych pracownikach pedagogicznych gromadzone będą w formie zbiorów danych o nauczycielach.

Uchwalona ustawa skierowana została pod obrady Senatu. Zgodnie z założeniami prawodawcy ma ona wejść w życie w 2012 r.

Źródło: www.men.gov.pl

Pisaliśmy o tym również:
System Informacji Oświatowej budzi kontrowersje na tle ochrony danych osobowych
Nowe zasady gromadzenia danych w systemie informacji oświatowej
Prezydent podpisał ustawę o Systemie Informacji Oświatowej
Tworzenie Systemu Informacji Oświatowej będzie pod kontrolą GIODO
Rozporządzenie określiło minimalne wymagania techniczne Systemu Informacji Oświatowej
Określono procedury weryfikacji do SIO