Zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p., w postępowaniach prowadzonych w trybie przetargu nieograniczonego i rozpoczynających się publikacją ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, termin składania ofert nie może być krótszy niż 35 dni od dnia przekazania ogłoszenia do publikacji.
W przetargach ograniczonych termin składania wniosków kwalifikacyjnych nie może być krótszy niż 30 dni (art. 52 ust. 2 p.z.p.). W porównaniu do regulacji obowiązujących przed dniem 28 lipca 2016 r. przywołane terminy zostały skrócone o 5 dni w przetargu nieograniczonym i 10 dni w przetargu ograniczonym.
Regulacje przejściowe w nowelizacji Prawa zamówień publicznych >>>
Chcąc skorzystać z możliwości wyznaczenia najkrótszych terminów składania ofert i wniosków należy jednak pamiętać o tym, że będzie to dopuszczalne dopiero po upływie tzw. okresu przejściowego, czyli w zależności od rodzaju zamawiającego od 2017, bądź 2018 r.
Bezpośrednie zastosowanie art. 43 ust. 2 i 52 ust. 2 p.z.p. bez dodatkowej analizy ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 poz. 1020) dalej ustawa nowelizująca, może spowodować naruszenie art. 18 pkt 5 ustawy nowelizującej.
Zgodnie z przywołanym przepisem w postępowaniach wszczętych i niezakończonych przed dniem 18 października 2018 r., a w przypadku postępowań prowadzonych przez centralnego zamawiającego, przed dniem 18 kwietnia 2017 r. termin o jakim mowa w art. 43 ust. 2 wynosi 40 dni, a termin wskazany w art. 52 ust. 2 wynosi 35 dni.
Dopiero zestawienie przepisów p.z.p. oraz przepisów ustawy wprowadzającej nowelizacje daje organizatorowi procedury pełen obraz stanu prawnego. Zamawiający muszą więc pamiętać o tym, by podejmując decyzję o wyznaczeniu terminu składania ofert nie ograniczać się jedynie do przeczytania fragmentu p.z.p. poświęconego bezpośrednio tej regulacji, ponieważ grozi to naruszeniem przepisów.
LEX Zamówienia Publiczne Artykuł pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami |