Spółka planuje podpisanie umowę ze szkołą zawodową w celu umożliwienia odbywania praktyk przez uczniów tej szkoły. Profil szkoły i uzyskiwane przez uczniów kwalifikacje odpowiadają potrzebom spółki. W celu motywacji uczniów do praktyk w zakładzie, a następnie podjęcia decyzji o ewentualnym związaniu z zakładem po zakończeniu nauki spółka planuje przyznanie stypendiów uczniom odbywających praktyki.
Środki na stypendia byłyby przekazywane przez spółkę szkole, a następnie wypłacane przez szkołę uczniom. Szkoła podlega organom samorządu terytorialnego.
Czy stypendia wypłacane przez szkołę uczniom korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych?
Odpowiedź
Stypendium, o którym mowa, nie ma związku z wynikami w nauce, czy też z wynikami w sporcie. Nie ma także związku z sytuacją materialną uczniów. Nie można więc uznać, że jest to stypendium, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40 u.p.d.o.f . Nie może zatem korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego na tej podstawie.
Stypendium, o którym mowa nie korzysta także ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b u.p.d.o.f.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. , zwolnione z podatku dochodowego są świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty, Prawo o szkolnictwie wyższym, a także przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki;.
Przepisy zwalniają zatem z podatku te stypendia dla uczniów, które przyznane są (w odniesieniu do uczniów) na podstawie przepisów o systemie oświaty. Są to regulacje zawarte w ustawie o systemie oświaty .
Zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty . pomoc materialna (dla uczniów) ma charakter socjalny albo motywacyjny.
Jak sami Państwo wskazujecie w tym przypadku stypendium ma mieć charakter motywacyjny. Z przepisów ustawy o systemie oświaty . wynika, że świadczeniami pomocy materialnej o charakterze motywacyjnym są:
1) stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe;
2) stypendium Prezesa Rady Ministrów;
3) stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania;
4) stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
Przepis art. 90g ustawy o systemie oświaty . stanowi, że szkoła może udzielać stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe. Stypendium za wyniki w nauce może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysoką średnią ocen oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania w okresie (semestrze) poprzedzającym okres (semestr), w którym przyznaje się to stypendium, a stypendium za osiągnięcia sportowe może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu co najmniej międzyszkolnym oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania w okresie (semestrze) poprzedzającym okres (semestr), w którym przyznaje się to stypendium.
Z pytania wynika, że stypendium miałoby być przyznane w związku z faktem podjęcia praktyk zawodowych we współpracującej ze szkołą spółce. Nie ma więc ono związku z wynikami w nauce, czy też z wynikami w sporcie. Nie można więc uznać, że jest to stypendium, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40 u.p.d.o.f. Nie może zatem korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego na tej podstawie.
Z kolei w myśl art. 21 ust. 1 pkt 40b u.p.d.o.f. wolne od podatku są stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje pozarządowe prowadzące działalność w sferze pożytku publicznego, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą Internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3800 zł.
Stypendium, o którym mowa w pytaniu, nie spełnia tych warunków. Nie jest ani stypendium przyznanym przez jednostkę samorządu terytorialnego, ani stypendium przyznanym przez organizację pozarządową prowadzącą działalność w sferze pożytku publicznego.
Stypendium, o którym mowa nie korzysta zatem także ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b u.p.d.o.f.
Nie jest natomiast wykluczone, że z uwagi na wysokość dochodów uzyskiwanych przez stypendystów w ciągu całego roku podatkowego (mniej niż 3091 zł), stypendium ostatecznie będzie wolne od podatku (jako że łączne dochody stypendystów nie przekroczą kwoty wolnej od podatku).
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176)
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Szkolne stypendium – zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych
Kiedy stypendia wypłacane przez szkołę uczniom mogą korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych?