Prokurator zaskarżył do sądu administracyjnego uchwałę sejmiku dotyczącą nadania statutu szpitalowi wojewódzkiemu.
Prokurator uznał, iż bezzasadne zaniechano opublikowania uchwały, stanowiącej akt prawa miejscowego, w wojewódzkim dzienniku urzędowym i pozbawiono obywateli możliwości zaznajomienia się z nowymi regulacjami dotyczącymi funkcjonowania szpitala.
WSA zgodził się ze stanowiskiem prokuratora.
Sąd przypomniał, iż pod rządem obecnie obowiązującej ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654 z późn. zm.), w sytuacji, gdy statut SP ZOZ nadawany jest uchwałą organu jednostki samorządu terytorialnego, nie widać już żadnych istotnych racji, które przemawiałyby przeciwko uznaniu takiej uchwały za akt prawa miejscowego.
Status taki należy przypisać także każdej uchwale zmieniającej. Nowelizowanie aktów normatywnych musi być bowiem każdorazowo traktowane jako stanowienie aktów normatywnych.
Przyjęcie stanowiska, że uchwała w sprawie nadania lub zmiany statutu SP ZOZ stanowi akt prawa miejscowego, powoduje konieczność ogłoszenia takiej uchwały w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
Zgodnie bowiem z ustawą z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 z późn. zm.) ogłoszenie aktu normatywnego w dzienniku urzędowym jest obowiązkowe.
Ponadto taka uchwała – jak każdy akt normatywny, zawierający przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszany w dzienniku urzędowym – powinna przewidywać stosowne vacatio legis, które co do zasady, nie powinno być krótsze niż 14 dni.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 8 lipca 2015 r., sygn. akt IV SA/Po 339/15, nieprawomocny