Starosta odniósł się do projektu nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie komisji lekarskich orzekających o stopniu zdolności do czynnej służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej oraz do projektu nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu ustalenia dodatkowego wynagrodzenia osób wchodzących w skład komisji lekarskich oraz pracowników średniego personelu medycznego wyznaczonych do powiatowych komisji lekarskich orzekających o stopniu zdolności do czynnej służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej.
Projekty zawierają między innymi propozycję redukcji składu powiatowych komisji lekarskich z trzech lekarzy do jednego oraz ograniczenie średniego personelu medycznego z dwóch osób do jednej. Jednocześnie tak jak dotychczas przed komisją lekarską ma stawić się 30-45 osób dziennie. Starosta Pleszewski obawia się jednak, że przy takich regulacjach przebadanie 35 czy 40 osób przez jednego lekarza, będzie w znaczący sposób wydłużać działania komisji lekarskiej. Zdaniem starosty przy takim założeniu liczba wzywanych nie powinna przekroczyć 20 osób dziennie. Natomiast rozwiązaniem gwarantującym sprawne i rzetelne przeprowadzenie kwalifikacji byłoby zatrudnienie dwóch lekarzy i dwóch osób średniego personelu medycznego do prowadzenia księgi orzeczeń lekarskich oraz badań ogólnych zleconych przez przewodniczącego komisji.
Starostę niepokoi również zaproponowane wynagrodzenie za dzień pracy przewodniczącego komisji. Jego zdaniem zbyt niskie wynagrodzenie (180-200 zł za dzień pracy) może doprowadzić do trudności z naborem lekarzy do powiatowych komisji lekarskich.
Źródło: wartowiedziec.org