Prokuratura śledztwo w tej sprawie wszczęła w kwietniu 2017 roku. Analiza oświadczeń majątkowych starosty hrubieszowskiego wykazała, że przez ostatnie 3 lata Józef K. podawał w nich te same źródła dochodów: pobory w starostwie, wynagrodzenie w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie i dochód z gospodarstwa rolnego, które prowadzi z żoną i synami. A także dochody, jakie jego żona osiągnęła z własnej działalności usługowej. Oświadczenia nie zawierały jednak informacji o dotacjach unijnych przyznanych członkom jego najbliższej rodziny na modernizację gospodarstwa rolnego.
Tymczasem, śledztwo wykazało, że żona starosty otrzymała blisko 400 tys. zł dotacji unijnej na zakup kombajnu, maszyn i sprzętów rolniczych. Dotacje w podobnej kwocie otrzymali również dwaj synowie starosty na zakup m.in. siewnika do buraków, ciągnika i opryskiwacza.
W konsekwencji, prokuratura postawiała Józefowi K. trzy zarzuty związane z nieprawdziwym złożeniem oświadczenia majątkowego. Wszystkie dotyczą zatajenia w oświadczeniach majątkowych (z lat 2011-2013) informacji o uzyskanych dopłatach bezpośrednich na zakup sprzętu w gospodarstwie rolnym. Prokuratura uzasadnia, że starosta w oświadczeniach wykazał jedynie sprzęt zakupiony przez członków jego rodziny za dotacje, a musiał wykazać zarówno sprzęt, który kupił, jak i dotacje przyznane na jego zakup.
Józef K. uważa, że nie złamał prawa. Uważa, że nie musiał wykazywać dopłat, skoro w oświadczaniu majątkowym ujął co za to kupił. Akt oskarżenia w tej sprawie wpłynął do Sądu Rejonowego w Hrubieszowie.
To nie jedyne kłopoty Józefa K. W innym śledztwie usłyszał zarzuty dotyczące nakłaniania do fałszowania dokumentów i przekroczenia uprawnień podczas realizacji przebudowy 5 kilometrowego odcinka powiatowej drogi. Prokuratura uważa, że starosta i wicestarosta Leszek Cz. wykorzystując zależność służbową wymusili na ówczesnym dyrektorze Powiatowego Zarządu Dróg w Hrubieszowie podpisanie dziennika budowy z datą wsteczną – 7 marca 2013 roku. Wpis ten przedłużył ważność pozwolenia na budowę, które stało się nieaktualne 8 marca 2013 roku.
Na podstawie antydatowanego pozwolenia starostowie poświadczyli nieprawdę w wniosku o dofinansowanie przebudowy drogi, który przedłożyli w lubelskim Urzędzie Marszałkowskim. Oświadczyli, że inwestycja jest gotowa do realizacji, ma wszystkie wymagane prawem dokumenty. Dzięki poświadczeniu nieprawdy w dokumentach, powiat hrubieszowski otrzymał z Urzędu Marszałkowskiego ponad 4 mln zł unijnej dotacji na przebudowę drogi.
Prokuratura Okręgowa w Zamościu postawiła w tej sprawie zarzuty czterem osobom, oprócz starosty i wicestarosty, także byłemu dyrektorowi PZD i inspektorowi nadzoru. Prawomocnym postanowieniem Prokuratury Okręgowej w Zamościu starosta został zawieszony w czynnościach służbowych, a wicestarosta złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska.
Starosta hrubieszowski oskarżony o zatajenie dochodu w oświadczeniach majątkowych
Starosta hrubieszowski zataił w oświadczeniach majątkowych dotacje przyznane członkom jego rodziny - uważa Prokuratura Rejonowa w Janowie Lubelskim, która skierowała akt oskarżenia w tej sprawie. To kolejne kłopoty zawieszonego starosty.