Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Dyrektor oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyznał unijną pomoc finansową rolnikowi z tytułu realizowania przez niego przedsięwzięć rolnośrodowiskowych.


Jednak po wznowieniu postępowania organ uchylił własną decyzję i odmówił przyznania płatności. W trakcie czynności kontrolnych stwierdzono bowiem, że rolnik nie obsiał poplonem działek w ustalonym terminie do 30 września.


Rolnik tłumaczył, iż żyto wysiał w dniach 27-29 września, a przyczyną słabego wzrostu wysiewu była susza, która opóźniła wzrost zasiewu. W związku z tym odwołał się od decyzji, zarzucając organom niewyczerpujące zebranie materiału dowodowego.

WSA uznał skargę za bezzasadną.

Zdaniem sądu rolnik nie przeprowadził przeciwdowodu i nie zawiadomił organu we właściwym czasie o nikłym stanie zasiewu i przyczynie tego stanu rzeczy.

WSA przypomniał, iż dla przyznania płatności rolnośrodowiskowych konieczne było obsianie działek w terminie do 30 września danego roku. Obsianie działek rolnych międzyplonem po tym terminie sankcjonowane było 100% zmniejszeniem płatności do działki rolnej, na której stwierdzono taką nieprawidłowość.

WSA zwrócił uwagę, iż prawodawca nie wprowadził rozróżnienia na uchybienia zależne od strony postępowania, czy też uchybienia powstałe w wyniku wystąpienia okoliczności od strony niezależnych.

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 26 września 2014 r., sygn. akt III SA/Łd 713/14, nieprawomocny