Ministerstwo Środowiska wielokrotnie podkreślało, że wybór podmiotu odbierającego odpady od mieszkańców musi zostać dokonany w drodze przetargu. Resort nie przewiduje zmiany przepisów w tym zakresie. Tymczasem posłowie SLD w uzasadnieniu do wniesionego projektu wskazują, że "celem nowelizacji jest usunięcie ewidentnej sprzeczności w ustawie oraz wyeliminowanie nieuzasadnionej bariery, uniemożliwiającej zlecanie spółkom z udziałem gminy w drodze bezprzetargowej realizacji zadania własnego gminy, jakim jest odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

Art. 3 ust. 2 stanowi, że gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności: tworzą warunki do wykonywania prac związanych z utrzymaniem czystości i porządku na terenie gminy lub zapewniają wykonanie tych prac przez tworzenie odpowiednich jednostek organizacyjnych. Równocześnie art. 6e wprowadza zakaz udzielania zleceń na odbiór odpadów komunalnych spółkom z udziałem gminy inaczej niż w drodze przetargu."

Posłowie wskazują, że przepis art. 6e jest również sprzeczny z literą oraz duchem art. 9 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, który stanowi że: „W celu wykonywania zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi.” Projektodawcy uważają, że założenie, aby gmina utworzyła spółkę, wyposażyła w majątek dający prawo do wykonywania działalności regulowanej, jaką jest odbiór odpadów, a następnie, by spółka ta przystąpiła do przetargu nie uzyskując zamówienia, jest irracjonalne. Tak skonstruowane przepisy w praktyce eliminują istniejące w gminach przedsiębiorstwa komunalne, otwierając szeroko rynek wielkim korporacjom zewnętrznym.

Posłowie powołują się też na wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C–340/04, opublikowany w komunikacie prasowym nr 41/06 z 11 maja 2006 r., który w swojej konkluzji stanowi, że „Gmina może udzielić zamówienia w sposób bezpośredni kontrolowanemu przez nią przedsiębiorstwu jeżeli jego działalność wykonywana jest głównie na rzecz tej jednostki samorządu terytorialnego”.

W projekcie zaproponowano zmiany w art. 6d, 6f i 6g oraz skreślenie art. 6e.
Projekt skierowano obecnie do Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu.

Źródło: www.sejm.gov.pl