W tym roku miała ruszyć trzecia edycja konkursu, upamiętniającego wybitną śląską dziennikarkę, wicemarszałek Senatu Krystynę Bochenek, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Rzeczniczka katowickiego urzędu marszałkowskiego Aleksandra Marzyńska podkreśliła w czwartek, że regionalny samorząd nie zrezygnował definitywnie z organizowania konkursu, a jedynie - z powodów finansowych - zawiesił jego trzecią edycję, która miała być ogłoszona jesienią tego roku, a rozstrzygnięta w marcu 2014. Pula nagród w konkursie wynosiła dotąd do 50 tys. zł.

"Podjęcie tej niełatwej decyzji okupione było wieloma rozważaniami oraz dogłębną analizą możliwości organizacyjnych i finansowych Województwa Śląskiego. Niestety, ze względu na wyjątkowo trudny okres i mnogość kosztownych wyzwań, przed którymi stoją władze samorządowe regionu, musieliśmy poniechać przeprowadzenia wielu zaplanowanych, większych lub mniejszych, ale z całą pewnością wartościowych przedsięwzięć" - wyjaśniła rzeczniczka.

W przyszłości konkurs ma być kontynuowany w nowej formule, którą regionalny samorząd chce wypracować wspólnie ze śląskim środowiskiem dziennikarskim.

W ubiegłym roku Grand Prix konkursu zdobyła Violetta Rotter-Kozera z Telewizji Katowice. Kapituła nagroziła jej film poświęcony wybitnemu kompozytorowi Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. W pierwszej edycji zwyciężyła inna dziennikarka TVP Katowice - Dagmara Drzazga - za film dokumentalny pt. "Świat według Bruegela". To oparta na obrazie artysty sfabularyzowana opowieść o pracy Lecha Majewskiego na planie filmu "Młyn i krzyż".

Celem konkursu im. Krystyny Bochenek ma być promocja regionu, a także upamiętnienie postaci patronki. Bochenek przez wiele lat była dziennikarką Radia Katowice, współpracowała z telewizją i prasą. Zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią ogólnopolskiego dyktanda i imieninowych zjazdów Krystyn.

Nadesłane prace oceniała kapituła w składzie pod przewodnictwem marszałka woj. śląskiego. Należą do niej także dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Krystyna Doktorowicz, znana reportażystka radiowa Anna Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice, rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, śląski dziennikarz Jan Dziadul, szef "Faktów" TVN Kamil Durczok, dziennikarz sportowy i działacz samorządowy Andrzej Zydorowicz oraz zdobywczyni nagrody w pierwszej edycji konkursu Dagmara Drzazga.