Inicjatywa ogólnopolskiego konkursu dziennikarskiego, upamiętniającego wybitną dziennikarkę, wicemarszałek Senatu Krystynę Bochenek, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, wyszła trzy lata temu od przedstawicieli śląskich mediów. W przedsięwzięcie zaangażował się regionalny samorząd, fundując 50 tys. zł nagrody za najlepsze publikacje o sprawach Śląska.

Dotychczas odbyły się dwie edycje konkursu, służącego – oprócz upamiętnienia Krystyny Bochenek – także promocji woj. śląskiego oraz upowszechnianiu wiedzy o jego historii, kulturze i problemach. W ubiegłym tygodniu marszałek województwa zdecydował, że z powodu trudnej sytuacji finansowej województwa trzecia edycja konkursu nie odbędzie się, co jednak – według zapewnień przedstawicieli samorządu – nie oznaczało całkowitej rezygnacji z tej inicjatywy.

W piątek rzeczniczka urzędu marszałkowskiego Aleksandra Marzyńska poinformowała PAP, że samorząd nadal zamierza wspierać to przedsięwzięcie. „Podczas posiedzenia zarządu w sprawie przyszłorocznego budżetu zdecydowano, by przeznaczyć odpowiednie środki na ten cel” - zapewniła rzeczniczka.

Samorządowcy chcą jednak przedyskutować formułę konkursu, nie wykluczając jej rozszerzenia – zamiast wyłącznie materiałów dziennikarskich mogłyby być oceniane także inne inicjatywy (jedna z propozycji mówi o publikacjach książkowych, inna np. o przedsięwzięciach społecznych). Wkrótce przedstawiciele samorządu mają się spotkać w tej sprawie z kapitułą konkursu.

„Zaproszenie chcielibyśmy skierować również do przedstawicieli Fundacji im. Krystyny Bochenek oraz Senatu RP. Zaszczytem byłoby dla nas, gdyby zaproszenie w charakterze honorowego członka kapituły konkursu przyjął przedstawiciel rodziny państwa Bochenków” - dodała Marzyńska.

Jej zdaniem propozycje samorządu służą temu, by konkurs w odświeżonej formule cieszył się większym niż dotąd zainteresowaniem. „Musimy bezsprzecznie zapewnić mu odpowiednią rangę” - wskazała rzeczniczka marszałka.

Wsparcie tej inicjatywy zapowiadają senatorowie z woj. śląskiego. Sen. Bogusław Śmigielski (PO), który w czasie gdy powstała inicjatywa nagrody był marszałkiem województwa, zapowiedział, że senatorowie poproszą obecnego marszałka Mirosława Sekułę o ponowne przemyślenie decyzji w sprawie trzeciej edycji konkursu.

„Jednocześnie, jako przedstawiciel zespołu senatorów ze Śląska, już dziś mogę zadeklarować nasze wsparcie. Mogę też zapewnić, że będę zabiegał o poparcie tej inicjatywy z poziomu marszałka Senatu” - zadeklarował w piątek Śmigielski.

Jego zdaniem jest bardzo ważne, by konkurs, mający wybitną patronkę, miał należną mu rangę. „Jest potrzeba przedyskutowania formuły tej inicjatywy i - czego nie można wykluczyć - rozszerzenia jej” - ocenił senator.

Według przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, dyskusja, jaka wywiązała się w regionie po informacji dotyczącej rezygnacji z trzeciej edycji konkursu, powinna w efekcie dobrze przysłużyć się tej inicjatywie i przełożyć się na większe zainteresowanie ogólnopolskim konkursem.

W ubiegłym roku Grand Prix konkursu zdobyła Violetta Rotter-Kozera z Telewizji Katowice. Kapituła nagroziła jej film poświęcony wybitnemu kompozytorowi Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu. W pierwszej edycji zwyciężyła inna dziennikarka TVP Katowice - Dagmara Drzazga - za film dokumentalny pt. "Świat według Bruegela". To oparta na obrazie artysty sfabularyzowana opowieść o pracy Lecha Majewskiego na planie filmu "Młyn i krzyż".

Celem konkursu im. Krystyny Bochenek ma być promocja regionu, a także upamiętnienie postaci patronki. Bochenek przez wiele lat była dziennikarką Radia Katowice, współpracowała z telewizją i prasą. Zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią ogólnopolskiego dyktanda i imieninowych zjazdów Krystyn.