Konkurs zorganizowano już po raz dziesiąty. Odbył się on pod patronatem wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego. W konkursie wystartowało 36 firm, które zgłosiły 50 produktów. Statuetki odebrali szefowie siedmiu firm.
„To najlepsi z najlepszych. Są ambasadorami opolskiej jakości, skuteczności i innowacyjności. Dziękujemy tym, którzy dbają o gospodarczy rozwój regionu” – mówił w trakcie uroczystości wicemarszałek województwa opolskiego Tomasz Kostuś.
W kategorii „Przedsiębiorstwo” w sektorze MSP nagrodzono spółkę Eurosystem Polska z miejscowości Przywory, które produkuje i dystrybuuje materiały budowlane.
Najlepszym dużym przedsiębiorstwem został Galmet z Głubczyc. Firma zatrudnia 720 osób i ma ponad 120 mln zł obrotu rocznie. Produkuje m.in. pompy ciepła i solary, które eksportuje od Niemiec po Hiszpanię.
W kategorii „Eksport” zwyciężył Zakład Technologii Wysokoenergetycznych Explomet z Opola, który zajmuje się platerowaniem metali. To innowacyjna technologia umożliwiająca łączenie z sobą metali o różnych właściwościach, wykorzystywana m.in. w energetyce jądrowej.
Najlepszym produktem okazały się błotniki rowerowe produkowane przez firmę PPH Simpla z Nysy. Firma zatrudnia 11 osób i eksportuje do 15 krajów błotniki do amortyzowanych rowerów. Wyrób jest efektem współpracy z Politechniką Częstochowską.
Najlepszym produktem spożywczym wybrano pstrąga poliwodzkiego z hodowli prowadzonej przez Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego z Opola. Ośrodek hodowlany położony pod Opolem rocznie produkuje 40 ton pstrąga, a po modernizacji będzie mógł aż dwa razy tyle.
W kategorii „Produkt promujący region” wygrał Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Drum Fest organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Perkusyjne. Impreza ma już za sobą 21 edycji. „Nie organizuję jej dla nagród. O tej imprezie więcej mówi się za granicą niż na sąsiedniej ulicy. Przyjeżdżają na nią muzycy z najwyższej światowej półki. Tegoroczna edycja będzie jeszcze lepsza od poprzedniej. Zagrają na niej m.in. perkusiści zespołów Korn, Iron Maiden czy King Crimson” – mówił szef Polskiego Stowarzyszenia Perkusyjnego Wojciech Lasek.
Najlepszą usługą wybrano edukacyjne wycieczki szkolne i wyjazdowe warsztaty fotograficzne oferowane przez Biuro Turystyki Szkolnej Provence.
Konkurs "Opolska Marka" wyłania najlepsze produkty, usługi i najprężniej działające podmioty gospodarcze oraz eksporterów województwa opolskiego. Zwycięzcy są wyróżniani prestiżowym symbolem promocyjnym "Opolskiej Marki". Celem konkursu jest rozwój i wspieranie opolskiej przedsiębiorczości oraz prezentacja potencjału gospodarczego województwa opolskiego. Znak „Opolskiej Marki” jest symbolem najlepszej jakości w regionie. Organizatorzy zapewniają laureatom promocję w województwie oraz poza jego granicami.