Listy intencyjne w tej kwestii podpisali m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Energii, Polskiego Funduszu Rozwoju, a także samorządowcy z 41 polskich miast i gmin. Jak podkreśla wiceminister Mateusz Morawiecki, rozwój sektora elektromobilności w Polsce stanowi jeden ze strategicznych projektów zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Dzięki porozumieniu powstanie wspólnota, która będzie kształtować zasady rozwoju elektromobilności. Wiceminister wskazuje również, że dynamiczny rozwój branży e-busów, to nie tylko czystsze powietrze w miastach, ale również zwiększenie ilości wysoko płatnych miejsc pracy dla polskich specjalistów oraz silny impuls innowacyjny dla gospodarki.
Zdaniem szefa Programu Elektromobilność 2025 - Michała Kurtyki - celem programu jest zwiększenie zaangażowania miast-sygnatariuszy porozumienia we wszystkie inicjatywy związane z rozwojem elektrycznego transportu miejskiego i samochodów elektrycznych. W jego opinii, umożliwi to wypracowanie rozwiązań, z których wszystkie miasta wspólnie będą mogły korzystać .
Z kolei szef resortu nauki - Jarosław Gowin - podkreślił, że do poprawy jakości powietrza przyczynić ma się również program Bezemisyjny transport publiczny, uruchomiony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dzięki niemu na ulicach polskich miast pojawi się więcej nowoczesnych pojazdów.
(mr.gov.pl)
Samorządy i rząd łączą siły przy budowie programu rozwoju elektromobilności
Przedstawiciele rządu i jednostek samorządu terytorialnego zainaugurowali współpracę dotyczącą rozwoju elektromobilności. Głównym celem porozumienia jest zwiększenie liczby autobusów elektrycznych w polskich miastach i gminach, w ramach istniejących systemów komunikacji zbiorowej.