Minister Środowiska prof. Andrzej Kraszewski zaakceptował listę rankingową przedsięwzięć zakwalifikowanych do dofinansowania ze środków zgromadzonych na Rachunku klimatycznym. Są one realizowane w ramach programu priorytetowego pn. System zielonych inwestycji (GIS-Green Investment Scheme) Część 1 - Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej, realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (działającego jak Krajowy operator systemu zielonych inwestycji). Znalazły się na nich projekty z Bielsko-Białej, Koszalina, Krakowa, Lublina, Łomży, Oświęcimia, Radomia, Szczecina i Tarnowa. Działania termomodernizacyjne, zmniejszające zużycie energii są jednym z elementów służących zapobieganiu zmianom klimatu – jednego z priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Celem programu, jest ograniczenie lub uniknięcie emisji dwutlenku węgla poprzez dofinansowanie przedsięwzięć, które poprawiają efektywność wykorzystania energii przez budynki użyteczności publicznej.
Polska zarobiła dotąd na handlu AAU ponad 100 mln euro. Posiadana przez nasz kraj nadwyżka jednostek AAU to przede wszystkim wynik trudnej i kosztownej restrukturyzacji polskiej gospodarki przeprowadzonej po 1990 roku, a także działań na rzecz środowiska. Środki pochodzące z handlu AAU przeznaczane są na ochronę klimatu w Polsce i wspierają jednocześnie realizację wymogów unijnej polityki klimatycznej (pakietu klimatyczno – energetycznego).
Na podstawie: www.mos.gov.pl
Są środki dla samorządów na termomodernizację budynków
1 sierpnia 2011 r. Minister Środowiska zaakceptował kolejne przedsięwzięcia z zakresu termomodernizacji w budynkach użyteczności publicznej, zakwalifikowane do dofinansowania ze środków pochodzących z handlu jednostkami emisji AAU. Do tej pory z tego tytułu Polska zarobiła ponad 100 mln euro.