Chodzi o Romów zamieszkujących pustostan w Limanowej. W 2015 r. miasto otrzymało z rządowego Programu integracji społeczności romskiej w Polsce dotację na zadania związane z poprawą ich warunków życia. Za te środki zakupiono dla kilku rodzin romskich dwie nieruchomości, położone na obszarze sąsiedniej gminy Czchów. Część rodzin nie chce jednak opuścić miasta, głównie z obawy przed niechętnym przyjęciem w nowym miejscu.
W następstwie decyzji o zakupie domu dla Romów oraz protestów mieszkańców, Burmistrz Czchowa wydał zarządzenie porządkowe bezwzględnie zakazujące zasiedlania tej nieruchomości. Zarządzenie to zostało zakwestionowane przez RPO, który przystąpił do postępowania toczącego się przed WSA w Krakowie. Sprawa nie została jeszcze rozstrzygnięta, a władze Limanowej dążą do przesiedlenia Romów w drodze egzekucji złożonych przez nich oświadczeń woli.
Rzecznik w pozwie o pozbawienie wykonalności tytułów wykonawczych sygnalizuje, że obowiązujące zarządzenie porządkowe Burmistrza Czchowa uniemożliwia skuteczne przeprowadzenie egzekucji. Romowie eksmitowani z dotychczasowego miejsca zamieszkania nie będą bowiem mogli wprowadzić się do nowego mieszkania, przez co pozostaną bez dachu nad głową. Ponadto przedstawione rodzinom Romskim umowy o użyczenie nieruchomości nie odpowiadają pierwotnym założeniom programu i nie chronią w sposób wystarczający ich praw jako lokatorów.
(rpo.gov.pl)
RPO podważa możliwość przymusowego przesiedlenia Romów do sąsiedniej gminy
Burmistrz miasta Limanowa wydał decyzję dotyczącą przesiedlenia kilku rodzin romskich do nieruchomości położonych w gminie Czchów. Z kolei burmistrz Czchowa wydał zarządzenie porządkowe bezwzględnie zakazujące zasiedlania tej nieruchomości. W związku z tym, iż władze Limanowej nadal chcą przesiedlenia Romów, sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich.