Przyjęty w Sosnowcu pilotażowy program wzorowany jest na doświadczeniach Częstochowy, gdzie w ub.r. wprowadzono pierwsze takie rozwiązanie w kraju. Pierwotnie uchwałę o rozpoczęciu programu sosnowieccy radni przyjęli w maju br.; na tej podstawie miasto mogło ogłosić konkurs dla placówek leczniczych, mających realizować program.
W październiku rada miasta przyjęła kolejną uchwałę, która dotyczy realizacji programu od 1 listopada do końca 2015 r.; rozszerzyła też jego wcześniejsze założenia – dzięki czemu może on uzupełniać działający od lipca program rządowy.
O ile bowiem program resortu zdrowia zakłada wsparcie tylko dla procedury in vitro – bez szacowanego na ok. 4 tys. zł farmakologicznego przygotowania pacjentki do uzyskania jajeczka – sosnowieckie rozwiązanie umożliwia dofinansowanie także tego etapu leczenia. Dzięki temu pary z Sosnowca korzystające ze wsparcia państwa, mogą skorzystać też ze wsparcia miasta w części nierefundowanej przez resort zdrowia.
W programie mogą wziąć udział małżeństwa mieszkające w Sosnowcu; przy czym kobieta powinna mieć do 37 lat (według rocznika urodzenia). Pary muszą kwalifikować się do leczenia niepłodności metodą in vitro zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu. Powinny także przejść co najmniej dwuletnie leczenie, które zakończyło się niepowodzeniem, lub mieć bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.
„Wszystkich, którzy spełniają powyższe wymagania, zapraszamy do wzięcia udziału w programie. Zdajemy sobie sprawę, że kwota którą możemy wspomóc pary starające się o własne potomstwo to kropla w morzu potrzeb, ale być może środki te w pewien sposób je odciążą. Po raz pierwszy gmina Sosnowiec wspomaga w ten sposób pary, które nie mogą mieć dzieci. Zobaczymy jakim zainteresowaniem będzie cieszył się ten projekt” - wskazał prezydent miasta Kazimierz Górski.
Zgodnie z zapisami sosnowieckiego programu w 207-tysięcznym mieście problem niepłodności może dotyczyć ok. 6 tys. par. Oszacowano, że 136 par wymaga leczenia poprzez zapłodnienie in vitro. Miasto zakłada, że miernikiem efektywności programu powinna być pomoc co najmniej 25 proc. zakwalifikowanych do programu par.
Sosnowiecki program ma objąć dofinansowanie do wysokości 80 proc. kosztów (łącznie jednak nie więcej niż 3 tys. zł) co najmniej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Pozostałe koszty ponoszą pacjenci. Program zakłada też możliwość dofinansowania powtórnego zabiegu in vitro zarodkami uzyskanymi we wcześniej przeprowadzonej procedurze. W całym okresie realizacji programu jedna para może jednak skorzystać z dofinansowania tylko raz.
Budżet programu „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Sosnowiec” w kolejnych latach ma być ustalany z końcem każdego roku kalendarzowego.
Będący wzorem dla Sosnowca program "Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014" rozpoczął się pod koniec ub. roku. Do udziału w nim zakwalifikowano 12 spośród ponad 30 zgłoszonych par. Każda z nich otrzymała dofinansowanie w wysokości 3 tys. zł. W tym roku częstochowski program umożliwił dofinansowanie dla 50 par, zgłosiło się 19 par, spośród których zakwalifikowało się 15.