Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Wójt gminy odmówił ustalenia mężczyźnie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki na jego siostrą.


Organ wyjaśnił, iż powodem takiej decyzji był fakt, iż żona wnioskodawcy uzyskała wcześniej prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad wnukiem.

Wójt powołał się na art. 17 ust. 5 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r., Nr 139, poz. 992 ze zm.).


Jego zdaniem, założeniem ustawodawcy było wprowadzenie zasady, iż w rodzinie może być pobierane tylko jedno świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad osobą takiej opieki wymagającą.


Wnioskodawca odwołał się od decyzji.


WSA przyznał rację skarżącemu mężczyźnie.


Zdaniem sądu zapis ustawy o świadczeniach rodzinnych dotyczy sytuacji, kiedy osoba w rodzinie ma już ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na daną osobę. Wówczas inny członek rodziny nie może uzyskać świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad tą samą osobą.


Jednak taka sytuacja nie miała miejsca w sprawie.

Sąd zwrócił uwagę, iż przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego związane jest z realną potrzebą opieki w relacji opiekun – podopieczny, gdy ten pierwszy opiekuje się krewnym lub małżonkiem i nie może zarobkować.

Przyznawaniem świadczeń nie rządzi natomiast zasada: kto pierwszy ten lepszy.

Fakt, że w rodzinie wnioskodawcy jego małżonka jako pierwsza otrzymała świadczenie pielęgnacyjne na innego krewnego nie mogło stanowić przeszkody do przyznania mu świadczenia z tytułu opieki na jego siostrą – uznał WSA.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Warszawie z 12 września 2014 r., sygn. akt I SA/Wa 2201/14, nieprawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.