Rady gminy uchwaliła regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.
W jednym z zapisów regulaminu rada zdecydowała miedzy innymi, iż właściciele nieruchomości zobowiązani są do oznaczania nieruchomości, przez umieszczenie w widocznym z ulicy miejscu numeru porządkowego nieruchomości oraz zadbanie o ich estetyczny i czytelny wygląd.
Ten zapis zaskarżył prokurator. W ocenie organu w stanowił on powtórzenie regulacji ustawowych, a w części wykraczał również poza ustawową delegację.
WSA przyznał rację prokuratorowi.
Zgodnie z przepisem art. 47b ustawy z dnia 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U z 2001 roku nr 193, poz. 1287 ze zm.) właściciele nieruchomości mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.
Na tabliczce oprócz numeru porządkowego zamieszcza się również nazwę ulicy lub placu, a w miejscowościach bez ulic lub placów albo posiadających ulice lub place bez nazw – nazwę miejscowości.
Zdaniem sądu sporny przepis regulaminu stanowi zatem powtórzenie treści regulacji ustawowej, a ponadto nałożenie obowiązku umieszczenia numeru porządkowego nieruchomości oraz dbanie o jego estetyczny i czytelny wygląd, nie znajduje uzasadnienia w ustawie, stanowi nieuprawnione przekroczenie delegacji ustawowej.
Sąd przypomniał, iż powszechnie obowiązujący porządek prawny zostaje naruszony w stopniu istotnym nie tylko poprzez regulowanie przez gminę raz jeszcze tego, co zostało już uregulowane w źródle powszechnie obowiązującego prawa, lecz także modyfikowanie przepisu ustawowego, bowiem to możliwe jest tyko w granicach wyraźnie przewidzianego upoważnienia ustawowego.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 23 kwietnia 2015 r., sygn. akt II SA/Łd 184/15, nieprawomocny