Prowadzenie procedury poniżej tzw. progów unijnych obliguje do zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych, a w procedurach powyżej tzw. progów unijnych do przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej (dalej Urząd Publikacji).
Na tle obowiązującej regulacji pojawia się jednak pytanie o datę w jakiej można opublikować w siedzibie zamawiającego i na stronie internetowej ogłoszenie, które zostało już przekazane do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, ale nie zostało jeszcze w tymże dzienniku zamieszczone.
Zestawienie najważniejszych zmian wynikających z nowelizacji PZP >>>
Dotychczasowa praktyka zamawiających w tym zakresie polegała na publikacji takiego ogłoszenia w siedzibie i na stronie już w dniu jego przekazania Urzędowi Publikacji. Takie uprawnienie mogło być wyinterpretowane z treści art. 40 ust. 6 pkt 1 p.z.p., zgodnie z którym ogłoszenie nie mogło zostać zamieszczone lub opublikowane przed dniem jego przekazania Urzędowi Publikacji.
Dzień przekazania do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej był więc pierwszym dniem, w którym można było zamieścić takie ogłoszenie na stronie i w siedzibie. Przywołany przepis został jednak wykreślony z p.z.p. i od dnia 28 lipca nie obowiązuje. W tych okolicznościach pojawia się pytanie, czy w nowym stanie prawnym dopuszczalne jest zamieszczenie w siedzibie i na stronie ogłoszenia, które zostało przekazane do publikacji Urzędowi Publikacji, ale jeszcze nie zostało opublikowane.
Dowiedz się więcej z książki | |
Zamówienia publiczne. Orzecznictwo sądów okręgowych w latach 2010-2015 z komentarzem
|
Uzyskanie odpowiedzi na tak postawione pytanie wymaga analizy znowelizowanego art. 11 p.z.p., który w całości jest poświęcony regulacjom dotyczącym publikacji ogłoszeń i ich sprostowań. Niestety w przywołanym przepisie nie znajdziemy odpowiednika usuniętego z ustawy art. 40 ust. 6 pkt 1 p.z.p.Przepisem o podobnym charakterze jest art. 11 ust. 5 i 7d p.z.p., zgodnie z którym zamawiający może zamieścić w BZP ogłoszenie, którego zamieszczenie ze względu na wartość nie jest obowiązkowe.
Dalsza część przepisu stanowi, iż publikacja takiego ogłoszenia w zakresie ogłoszeń podlegających obowiązkowi publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, nie może nastąpić przed ich publikacją w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej albo upływem 48 godzin od potwierdzenia otrzymania ogłoszenia przez Urząd Publikacji.
Przepis uprawnia więc do wcześniejszego opublikowania ogłoszenia jedynie w BZP i to dopiero od opublikowania w Dzienniku Urzędowym lub upływie 48 godzin od otrzymania potwierdzenia, że ogłoszenie dotarło do Urzędu Publikacji. Przepis nie odnosi się do publikacji ogłoszeń w siedzibie i na stronie internetowej, a jedynie do ogłoszeń publikowanych w BZP.
Okazuje się więc, że zamawiający zmuszony jest do wstrzymania się z publikacją ogłoszenia w siedzibie i na stronie do dnia, w którym nastąpi publikacja ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym. W obecnej regulacji brak jest podstawy prawnej, która pozwalałaby przyjąć, iż dotychczasowa praktyka postępowania z ogłoszeniami dotyczącymi procedur o większej wartości może być nadal stosowana.