Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.


Odpowiedź


Przedszkole może wydatkować dotację tylko na dzierżawę gruntu przeznaczonego na plac zabaw, jeśli korzystają z niego przedszkolaki.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 90 ust. 3d ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o., gminne dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na dwie grupy wydatków:
1) bieżących poniesionych na cele działalności przedszkola, w tym na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej, jeżeli pełni funkcję dyrektora, z wyjątkiem wydatków na inwestycje i zakupy inwestycyjne, zakup i objęcie akcji i udziałów lub wniesienie wkładów do spółek prawa handlowego;
2) zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Wydatki związane z dzierżawą gruntu przy przedszkolu przeznaczonego pod plac zabaw należy zaliczyć do wydatków bieżących poniesionych na cele działalności przedszkola, jeśli korzystają z niego przedszkolaki.

Podstawa programowa przedszkola, stanowiąca załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół przewiduje, że:
1) co najmniej jedną piątą czasu należy przeznaczyć na zabawę (w tym czasie dzieci bawią się swobodnie, przy niewielkim udziale nauczyciela);
2) co najmniej jedną piątą czasu (w przypadku młodszych dzieci - jedną czwartą czasu), dzieci spędzają w ogrodzie przedszkolnym, na boisku, w parku itp. (organizowane są tam gry i zabawy ruchowe, zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze, prace gospodarcze, porządkowe i ogrodnicze itd.).


Oznacza to, że wydatki związane z korzystaniem przez dzieci z ogrodu są ściśle związane z działalnością jednostki oświatowej.

Natomiast jakiekolwiek wydatki związane z reklamą nie mają takiego charakteru. Zgodnie z pismem Krajowej Rady RIO z dnia 7 lipca 2010 r. (KRRIO 0100/Ł/36/2010-2, źródło: www.bibliotekako.pl) nie ma możliwości kwalifikowania kosztów reklamy szkoły, (a także przedszkola) w rozliczeniu dotacji przyznawanej na podstawie art. 90 ust. 3d u.s.o. Zdaniem RIO kosztów reklamy.

Nie można bezpośrednio zaliczać do kosztów związanych z procesem kształcenia, a tym samym nie ma możliwości kwalifikowania ich jako wydatków bieżących. Powyższy pogląd dotyczy również kosztów dzierżawy gruntu, na którym znajduje się reklama jednostki oświatowej.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.