Jak podkreśla wiceminister rozwoju - Mariusz Haładyj - przyjęta przez Sejm nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego jest odpowiedzią na trwające często miesiącami lub latami sprawy w urzędach. Z przeprowadzonych badań wynika bowiem, że prawie 80 proc. przedsiębiorców dostrzega problem zbędnej biurokratyzacji.
W jego rozwiązaniu ma pomóc reforma postępowań administracyjnych. Zmiana ma dotyczyć m.in. zwiększenia nacisku na partnerstwo w relacji państwo -obywatel (sprawy w urzędach będzie można rozstrzygać z wykorzystaniem mediacji). Dodatkowo, gdy obywatel wystąpi do urzędu z prośbą, a ze złożonej przez niego dokumentacji wynika, że nie są spełnione warunki do uzyskania m.in. koncesji, urzędnik będzie miał obowiązek poinformować o tym obywatela i umożliwić mu uzupełnienie dokumentów zanim wyda decyzję odmowną.
Jak wskazują twórcy projektu, dzięki zaproponowanym zmianom sprawy nie będą już krążyć między urzędami. W przypadku gdy obywatel odwoła się od decyzji w pierwszej instancji, będzie mógł zażądać żeby druga instancja rozstrzygnęła jego sprawę, a nie kierowała ją z powrotem do pierwszej. Ponadto projekt przewiduje zaskarżenie do sądu decyzji urzędu centralnego lub samorządowego kolegium odwoławczego, bez konieczności składania wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Nowelizacja dotyczyć będzie również kar administracyjnych, które często są niewspółmierne do przewinienia. Jako przykład, w uzasadnieniu do projektu wskazano firmę, która rozpoczynając użytkowanie niewielkiego budynku tuż przed uzyskaniem pozwolenia może dostać 60 tys. zł kary. Dzięki zmianom urząd będzie mógł nawet odstąpić od jej nałożenia, w sytuacji gdy waga naruszenia prawa jest znikoma.
(mr.gov.pl)
Przedsiębiorcy szybciej i prościej załatwią sprawy w urzędzie
Więcej partnerstwa w relacjach państwo-obywatel, szybsze załatwianie spraw urzędowych czy adekwatność kar administracyjnych do przewinienia, to przykładowe zmiany jakie przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, w związku z wprowadzaniem kolejnych udogodnień dla przedsiębiorców.