Mieszkaniec gminy zarzucił staroście przewlekłość postępowania egzekucyjnego, polegającą na rażącym przekroczeniu terminów wykonania decyzji wyrażającej zgodę na przeznaczenie gruntów do zalesienia. W związku z tym złożył do WSA skargę na przewlekłość postępowania starosty.
W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej odrzucenie jako wniesionej bez wyczerpania przewidzianych środków zaskarżenia.
WSA stwierdził, iż mieszkaniec domagał się podjęcia przez starostę, który jest w tym postępowaniu organem egzekucyjnym, czynności zmierzających do wykonania decyzji dotyczącej zalesienia gruntów. Chodzi tu więc o przewlekłość w postępowaniu egzekucyjnym, stąd konieczne jest dokonanie oceny skargi na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 1015 ze zm.), posiada ona bowiem własne rozwiązania prawne regulujące kwestie przewlekłego prowadzenia postępowania przez organ egzekucyjny.
Stosownie do art. 54 § 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, wierzycielowi niebędącemu jednocześnie organem egzekucyjnym, przysługuje skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego. Postanowienie w sprawie skargi wydaje organ nadzoru, zaś na postanowienie oddalające skargę przysługuje zażalenie, a w dalszej kolejności, skarga do sądu administracyjnego. Przepis art. 54 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ma charakter przepisu szczególnego do art. 35 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego i wyłącza jego zastosowanie w sprawach prowadzonych na podstawie przepisów tej ustawy. Wprowadzono w nim samoistną możliwość złożenia przez wierzyciela, skargi na przewlekłe prowadzenie postępowania egzekucyjnego. W przypadku takiej skargi organ nadzoru ma obowiązek ustosunkować się do niej w formie postanowienia, które - odmiennie niż w przypadku art. 37 kpa - jest zaskarżalne. Ustawodawca wprowadził więc szczególny tryb kwestionowania przewlekłości w postępowaniu egzekucyjnym.
WSA uznał, iż mieszkaniec swoją skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania egzekucyjnego w pierwszej kolejności powinien skierować do właściwego organu nadzoru, czyli do SKO. Dopiero na postanowienie organu nadzoru i to tylko oddalające skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania egzekucyjnego, i dopiero po wyczerpaniu trybu zażaleniowego, przysługuje skarga do sądu administracyjnego. Nie jest dopuszczalna skarga złożona bezpośrednio do sądu administracyjnego na przewlekłe prowadzenie postępowania egzekucyjnego przez organ pierwszej instancji. W związku z tym zdaniem WSA z powodu nie wyczerpania, przez skarżącego trybu zażaleniowego, skarga do sądu jest co najmniej przedwczesna.
Na podstawie:
Postanowienie WSA w Białymstoku z 30 lipca 2013 r., sygn. akt II SAB/Bk 48/13, nieprawomocne