Projekt został właśnie opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Zmiany nie oznaczają konieczności wymiany dotychczasowych, ważnych praw jazdy.

Czytaj: Od poniedziałku można jeździć bez dowodu rejestracyjnego>>

Zmiany po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Zmiany to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodny z konstytucją jeden z zapisów ustawy o kierujących pojazdami. Chodziło o pobieranie opłaty ewidencyjnej i opłaty za wydanie nowego prawa jazdy, w przypadku zmiany spowodowanej zamianą ulicy przez samorządy. Trybunał uznał, że w takich przypadkach właściciele praw jazdy nie ponoszą opłat za wydanie nowych dokumentów.

 

Cena promocyjna: 125.1 zł

|

Cena regularna: 139 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Obecne przepisy dalej nakładają jednak obowiązek wpisania do prawa jazdy adresu zamieszkania osoby, na którą wystawiony jest dokument. Właściciel prawa jazdy powinien także zgłosić zmianę staroście w ciągu 30 dni od faktycznego zajścia zmiany. 

- Taka konstrukcja prawna powoduje, że każda zmiana miejsca zamieszkania, nawet w obrębie jednego organu wydającego prawo jazdy, wymaga wymiany dokumentu prawa jazdy na zawierający właściwy adres zamieszkania. Generuje to koszty dla posiadaczy prawa jazdy w przypadku, jeżeli to oni dokonali zmiany miejsca zamieszkania – napisano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji rozporządzenia.

Prawo jazdy to uprawnienie do kierowania pojazdem

Resort dodał, że prawo jazdy poświadcza jedynie uprawnienia do kierowania pojazdami. Dodał, że "z punktu widzenia obsługi administracyjnej" umieszczanie w nim adresu zamieszkania "nie jest konieczne". 

Podkreślono również, że w większości krajów Unii Europejskiej adres zamieszkania w prawie jazdy nie jest umieszczany. Wskazano, że brak wpisywania adresu zamieszkania do tych dokumentów obniży koszty "uzyskania i utrzymania" praw jazdy, odciąży obywateli i zmniejszy obciążenie wydziałów komunikacji.