Czy odbudowa szamba zniszczonego na skutek powodzi na terenie objętym obszarem klęski żywiołowej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?
Odpowiedź
Jeżeli obiekt, o którym mowa w pytaniu spełnia wymagania określone w art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz. U. Nr 84, poz. 906 z późn. zm.) jego odbudowa podlegać będzie zgłoszeniu.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 u.s.z.o. nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę odbudowa zniszczonych w wyniku działania żywiołu obiektów budowlanych o kubaturze mniejszej niż 1000 m3 i nie wyższych niż 12 m nad poziomem terenu. Obiekty te zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu podlegają zgłoszeniu. Gminy lub miejscowości, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych, a także szczególne zasady zagospodarowania terenów oraz zasady i tryb nabywania nieruchomości, w związku z osunięciem ziemi, które zostały określone w rozporządzeniu z dnia 4 stycznia 2011 r. w sprawie gmin, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, a także szczególne zasady zagospodarowania terenów oraz zasady i tryb nabywania nieruchomości, w związku z osunięciem ziemi (Dz. U. Nr 5, poz. 14). Jeżeli zatem obiekt, o którym mowa w pytaniu znajduje się na terenie gminy lub miejscowości wskazanej w rozporządzeniu i spełnia warunki określone w ustawie, jego odbudowa wymagać będzie zgłoszenia.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz. U. Nr 84, poz. 906 z późn. zm.)