W projekcie ustawy o zmianie ustawy z dnia 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, posłowie zaproponowali, aby termin zmniejszenia – z 0,6% do 0,25% – wysokości rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej przesunięto na 1 stycznia 2015 r.
Projektodawcy podkreślają, iż ze środków 0,6% rezerwy oświatowej finansowane są ważne zadania samorządowe. Chodzi głównie o możliwość dofinansowania nowych zadań szkolnych i pozaszkolnych, związanych ze zwiększeniem się liczby uczniów czy wyposażenia w sprzęt i pomoce dydaktyczne nowych pomieszczeń do nauki. Ze środków rezerwowych wypłacane są także jednostkom samorządu pieniądze na pomoc w remontach obiektów oświatowych uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych i zdarzeń losowych, a także pokrywane są koszty odpraw dla zwalnianych nauczycieli.
Ponadto w przyszłym roku od września oraz w kolejnych latach planowane są zmiany w trakcie roku budżetowego zakresu zadań oświatowych realizowanych przez powiaty w związku z uruchomieniem zawodowych kursów kwalifikacyjnych. Towarzyszyć temu będzie znaczne zwiększenie zadań w gminach w roku 2012 i 2013 w związku z obniżeniem wieku obowiązku szkolnego. Wymaga to zagwarantowania w rezerwie części oświatowej subwencji ogólnej środków niezbędnych na zabezpieczenie w dochodach samorządów środków na sfinansowanie skutków zmian zadań w trakcie roku budżetowego.
Projekt uzyskał poparcie znacznej części środowisk samorządowych, m.in. Związku Gmin Wiejskich RP.