Nowy projekt rozporządzenia przewiduje m.in. ujednolicenie dwóch dotychczasowych tabel z kategoriami zaszeregowania, uzupełnienie wykazu stanowisk w szczególności o zawody informatyczne czy zmianę zasad przyznawania dodatku funkcyjnego.
Jak podkreślają członkowie ZMP, przyjęte rozporządzenie uwzględnia niektóre ich postulaty dotyczące zapobiegania spłaszczaniu wynagrodzeń pomiędzy pracownikami o wysokim stopniu odpowiedzialności oraz daje możliwość zatrudniania w urzędach i jednostkach budżetowych fachowców za wynagrodzeniem zbliżonym do wynagrodzeń stosowanych w innych sektorach.
Projekt uwzględnia również prośbę ZMP dotyczącą przesunięcia wejścia w życie proponowanych zmian z zakresu wzrostu minimalnych kwot wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w ramach umowy o pracę na 1 stycznia 2018 roku.
Zdaniem Andrzeja Porawskiego, sekretarza strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, przepisy projektowanego rozporządzenia świadczą o tym, że rozmowa między rządem a samorządem jest możliwa. Zwraca jednak uwagę, iż nawet jeśli akt spowoduje wzrost pensji, to nie nastąpi to automatycznie - trzeba będzie bowiem zmienić umowę z każdym pracownikiem.
(zmp.poznan.pl)
Podwyżki minimalnych wynagrodzeń zasadniczych pracowników samorządowych od stycznia 2018?
Zarząd Związku Miast Polskich pozytywnie zaopiniował przedstawiony przez resort pracy projekt rozporządzenia, zakładający podwyższenie minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych. Proponowane zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.