Jak mówił w środę na konferencji prasowej marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, połączenie zwiedzania ciekawych miejsc w Łódzkiem z podróżą koleją to forma ekologicznych wycieczek. Marszałek jest przekonany, że będzie wielu amatorów, którzy w ten sposób będą chcieli spędzić czas wolny.
Po przyjeździe na miejsce, na uczestników wycieczki czekać będą przewodnicy. Organizatorzy przygotują dwie trasy - dla pieszych oraz rowerzystów. Średnio do przejścia będzie ok. 15 km. Dłuższe będą wycieczki rowerowe, bo ponad 30-km.
Dyrektor zespołu parków krajobrazowych województwa łódzkiego Hieronim Andrzejewski uważa, że dzięki temu projektowi będzie można dotrzeć do miejsc, które niedostatecznie są znane, ale którymi "będzie można się zachwycić".
Pierwsza z zaplanowanych wycieczek odbędzie się już w najbliższą sobotę. Zmodernizowanym na zamówienie samorządu województwa łódzkiego pociągiem EN57 będzie można pojechać do Zduńskiej Woli. W czasie wycieczki odbędzie się m.in. zwiedzanie domu, w którym urodził się św. Maksymilian Kolbe, a także Muzeum Historii Miasta.
W czerwcu zaplanowano dwie wyprawy - do Bolimowskiego Parku Krajobrazowego oraz lasów spalsko-rogowskich i arboretum w Rogowie. W lipcu będzie można odwiedzić Spalski Park Krajobrazowy, a w nim m.in. zobaczyć żeremia bobrowe, rezerwat Niebieskie Źródła, schrony w Jeleniu, zwiedzić Spałę czy Inowłódz. W tej ostatniej miejscowości atrakcją będzie zrekonstruowany zamek obronny, wybudowany w latach 1356-1366 przez Kazimierza Wielkiego. W lipcu planowana jest również wycieczka do Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki oraz wyprawa do Skierniewic.
W sierpniu będzie można wybrać się na górę Kamieńsk, powstałą przy eksploatacji kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie; ponownie odwiedzić Arboretum w Rogowie i pojechać zmodernizowanym pociągiem do Łowicza. Projekt kończy się we wrześniu wycieczkami do Skierniewic i Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.
Jak mówił Stępień, w sumie zaplanowano 11 wycieczek. Ostatnia z nich ma się odbyć 21 września.