Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .
Decyzja na rozbiórkę została wydana na inwestora, który nie był właścicielem nieruchomości. Do chwili obecnej rozbiórka nie została wykonana, a inwestor zmarł.
Wobec kogo należy przeprowadzić postępowanie egzekucyjne?
Czy wobec następcy prawnego inwestora (jest nim brat inwestora, który użytkuje obiekt podlegający rozbiórce), czy wobec właściciela nieruchomości, na której obiekt jest posadowiony?
Odpowiedź
Jeżeli inwestor zmarł, czynności egzekucyjne stosowane powinny być wobec nowego właściciela po wystawieniu przeciwko niemu tytułu wykonawczego.
Uzasadnienie
Przedmiotem egzekucji administracyjnej jest wykonanie obowiązku, będącego treścią stosunku administracyjnoprawnego, zaś zobowiązanym w postępowaniu egzekucyjnym będzie podmiot związany z organem administracji publicznej stosunkiem administracyjnoprawnym. Postępowanie egzekucyjne powinno zatem być prowadzone wobec tego właśnie podmiotu.
Stosownie do treści art. 28a ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - dalej u.p.e.a. "w przypadku przejścia obowiązku objętego tytułem wykonawczym na następcę prawego zobowiązanego, postępowanie egzekucyjne jest kontynuowane, a dokonane czynności egzekucyjne pozostają w mocy. Zastosowanie dalszych środków egzekucyjnych może jednak nastąpić po wystawieniu przez wierzyciela nowego tytułu wykonawczego i skierowaniu go do organu egzekucyjnego wraz z urzędowym dokumentem wykazującym przejście dochodzonego obowiązku na następcę prawnego.". Jak zresztą słusznie zwrócono uwagę w wyroku WSA w Krakowie z dnia 22 sierpnia 2014 r., II SA/Kr 864/14 - przepis ten nie reguluje jednakże podstaw przejścia egzekwowanego obowiązku na inną osobę.
Przypadki następstwa administracyjnoprawnego mogą mieć swoje źródło w następstwie cywilnoprawnym. Jeśli zatem zgodnie z przepisami materialnymi dochodzi do przejścia obowiązku na inną osobę, czyli do następstwa prawnego, postępowanie egzekucyjne od tego momentu powinno się toczyć względem następcy prawnego zobowiązanego. Zazwyczaj podmiotem zobowiązanym do wykonania nakazu rozbiórki będzie właściciel, który zrealizował obiekt, dlatego - zgodnie z art. 28a u.p.e.a. - w razie zbycia nieruchomości wraz z przeznaczonym do rozbiórki obiektem budowlanym, obowiązek wykonania nakazu rozbiórki przechodzi na nabywcę; w konsekwencji dalsze środki egzekucyjne powinny być - zasadniczo - stosowane wobec nowego właściciela po wystawieniu przeciwko niemu tytułu wykonawczego.
W orzecznictwie wyrażono również pogląd, że z uwagi na alternatywne wymienienie w art. 52 u.p.e.a. inwestora, właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego, nie jest wykluczone, że egzekucja może toczyć się dalej przeciwko dotychczasowemu właścicielowi - jest to jednak dopuszczalne tylko wówczas, gdy dotychczasowy właściciel jest nadal posiadaczem i zarządcą nieruchomości. (por. wyrok NSA z dnia 6 lipca 2007 r., II OSK 1070/05). Stanowisko takie wynika z faktu, że w postępowaniu egzekucyjnym chodzi o wykonanie obowiązku wynikającego z decyzji, a nie o wykonanie decyzji w stosunku do osoby wymienionej w decyzji.
Jeżeli zatem inwestor zmarł, czynności egzekucyjne stosowane powinny być wobec nowego właściciela po wystawieniu przeciwko niemu tytułu wykonawczego, a nie przeciwko spadkobiercy inwestora nie dysponującego tytułem do nieruchomości zabudowanej budynkiem, którego dotyczy rozbiórka.
Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .
Po śmierci inwestora czynności egzekucyjne wobec nowego właściciela
Jeżeli inwestor zmarł, czynności egzekucyjne stosowane powinny być wobec nowego właściciela po wystawieniu przeciwko niemu tytułu wykonawczego.