- PLUuM to model zaufany, który ma wzmacniać polską suwerenność cyfrową; jeżeli skupimy się tylko na firmach zagranicznych, amerykańskich konsorcjach, to wszyscy będziemy błądzili. Amerykańskie firmy i ich parametry to nie jest ziemia obiecana - stwierdził wicepremier Gawkowski podczas konferencji prasowej.

Jak przekazał wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski, PLLuM został udostępniony na Hugging Face w formie 18 modeli, które wykorzystują od 8 do 70 miliardów parametrów.

Modele występują w dwóch wariantach: komercyjnych i niekomercyjnych, czyli naukowych - dodał dr inż. Jan Kocoń, kierownik naukowy projektu PLLuM. - Im większy model, tym mądrzejszy, ale za to bardziej +zasobożerny+; po modelach komercyjnych można spodziewać się odrobinę gorszej jakości, ale za to można je stosować w firmach; dostosowywać je do swoich potrzeb - wyjaśnił Kocoń.

- Model został też udostępniony w formie przeglądarkowej na http://pllum.clarin-pl.eu/, gdzie każdy może go przetestować - wskazali przedstawiciele resortu podczas konferencji.

 


MC powołuje nowe konsorcjum 

Jak wskazali, projekt realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji, które jest właścicielem wyników i kontroluje rozwój PLLuM. Do tej pory w skład konsorcjum wchodziły: Politechnika Wrocławska, która była liderem projektu, Instytut Podstaw Informatyki PAN, Instytut Slawistyki PAN, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK-PIB), Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI-PIB) oraz Uniwersytet Łódzki.

Jak przekazał Standerski, w miejsce konsorcjum PLLuM resort cyfryzacji powołał konsorcjum HIVE, do którego dołączą dwa nowe podmioty: Centralny Ośrodek Informatyki (COI) oraz Cyfronet AGH, który dysponuje najszybszym superkomputerem w Polsce. Liderem projektu został NASK - PIB.

Do zadań HIVE należeć będzie wdrożenie wirtualnego asystenta opartego o PLLuM w mObywatelu, czym ma się zająć COI, oraz wdrożenie inteligentnego asystenta w urzędach, który ma ograniczyć biurokrację i uprościć pracę urzędników.

- Zwiększamy finansowanie na konsorcjum z 14 mln w roku 2024 do 19 milionów złotych w roku 2025 - wskazał Standerski.

 

Cena promocyjna: 152.09 zł

|

Cena regularna: 169 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 126.75 zł