Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.
Czy środki przeznaczone na doskonalenie nauczycieli muszą być scentralizowane przy organie prowadzącym, czy może mogą być zaplanowane w budżecie szkoły?
Odpowiedź
Tak. Środki przeznaczone na doskonalenie nauczycieli powinny być ujęte w planie finansowym organu prowadzącego. Wskazuje na to art. 70a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN.
Art. 70a KN mówi o tym, iż w budżetach organów prowadzących szkoły wyodrębnia się środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli z uwzględnieniem doradztwa metodycznego w wysokości 1% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli.
Zaniechanie wyodrębnienia w uchwale budżetowej przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego kwoty na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli w należnej wysokości implikuje stwierdzenie naruszenia art. 70a KN (Uchwała Rio w Opolu z dnia 9 lutego 2004 r. 4/22/2004). Środki na dokształcanie i doskonalenie zawodowe są przeznaczane m.in. na dopłacanie nauczycielom zdobywającym wyższe wykształcenie na studiach niestacjonarnych do czesnego pobieranego przez uczelnie. Dopłaty te są zwolnione od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361).
Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.