Wybory te są konieczne po śmierci senatora Platformy Obywatelskiej Antoniego Motyczki. Odbędą się 21 kwietnia.
Piecha, mówiąc na czwartkowej konferencji w rodzinnym Rybniku (Śląskie) o powodach decyzji o kandydowaniu, podkreślił, że ma ogromne doświadczenie parlamentarne i rządowe, które może spożytkować także w Senacie. „Jeśli zostanę wybrany, nadal chciałbym zajmować się sprawami społecznymi, w tym ochroną zdrowia” – powiedział.
Kandydaturę Piechy wskazał komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości. „Jestem członkiem partii, czuję wspólnotę i więź ideową z Prawem i Sprawiedliwością i skoro takie decyzje zapadły, trzeba działać. To są wbrew pozorom bardzo ważne wybory, bo dają możliwość pokazania, że jest alternatywa dla rządów PO – najpierw w Rybniku, a później w całej Polsce” – powiedział poseł. Dodał, że start w tych wyborach to dla niego wyzwanie.
W razie zwycięstwa Piechy jego miejsce w Sejmie zająłby były poseł PiS Grzegorz Janik.
„Skoro PiS wystawia w wyborach do Senatu posła, to znaczy, że nie miało żadnego innego dobrego kandydata” – tak decyzję PiS skomentowała przewodnicząca klubu radnych PO w Sejmiku Województwa Śląskiego Agnieszka Kostempska.
PO zamierza wystawić w Rybniku byłego burmistrza Łazisk Górnych Mirosława Dużego, który obecnie kieruje łaziskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej; a w 2007 r. bezskutecznie ubiegał się o mandat posła. Jego kandydaturę jednogłośnie przyjął w środę zarząd regionalny śląskiej PO. „Jest dobrze znany w lokalnej społeczności” – zaznaczyła Kostempska.
Komitety wyborcze mogą zgłaszać kandydatów na senatora w okręgu rybnickim do 12 marca. Zanim to zrobią, ich przedstawiciele muszą do 4 marca złożyć w Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych.
Według informacji PAP, swoich kandydatów zamierzają też wystawić: Kongres Nowej Prawicy, Ruchu Autonomii Śląska, komitety kandydatów niezależnych Józefa Makosza i Piotra Masłowskiego, a także partia Demokracja Bezpośrednia.
Jednomandatowy okręg wyborczy do Senatu RP nr 73 obejmuje miasto Rybnik oraz powiaty: rybnicki i mikołowski. W ostatnich wyborach prof. Antoni Motyczka zdobył tam blisko 34 proc. głosów, pokonując senatora Tadeusza Gruszkę z PiS (22 proc.), Pawła Poloka (22 proc.) oraz Józefa Makosza.
lun/ mok/ mow/