Odpowiedź

Pełnomocnictwo do działania w sprawie o podział nieruchomości nie musi być sporządzone w formie aktu notarialnego, wystarczy forma pisemna.

Uzasadnienie

W myśl przepisu art. 32 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) – dalej k.p.a. strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania.

Przepisy dotyczące pełnomocnictwa w postępowaniu administracyjnym nie regulują w sposób wyczerpujący wszystkich problemów wiążących się z tą instytucją. Dlatego konieczne jest sięganie pomocniczo do przepisów kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego.

Pełnomocnictwo jako instytucję prawa cywilnego, w szczególności jego ustanowienie, zakres i wygaśnięcie, należy oceniać w ramach przepisów tego prawa. Niniejsze potwierdza Naczelny Sąd Administracyjne w Warszawie w wyroku z dnia 30 lipca 2008 r., I OSK 1199/07 o treści, iż "regulacja instytucji pełnomocnictwa w postępowaniu administracyjnym jest bardzo lakoniczna, dlatego też w razie potrzeby należy sięgać do analogii."

Zgodnie z przepisem art. 99 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) – dalej k.c., jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Pełnomocnictwo ogólne powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie. Szczególna forma, więc forma aktu notarialnego wymagana jest np. przy przeniesieniu prawa własności nieruchomości w drodze sprzedaży, a tym samym pełnomocnictwo do dokonania tej czynności winno mieć formę aktu notarialnego. W omawianej sprawie mamy do czynienia z postępowaniem administracyjnym, którego efektem będzie decyzja administracyjna w przedmiocie podziału nieruchomości. Nie ma tu więc wymogu przedłożenia pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego.