W ciągu ostatnich kilku tygodni, w województwie opolskim odbywały się liczne konsultacje społeczne, w których wzięło ponad 740 osób oraz przedstawiciele lokalnych samorządów. Najważniejsze uwagi dotyczyły m.in. terminu wejścia w życie uchwały, okresu przejściowego wymiany kotłów oraz potrzeby niezbędnego wsparcia finansowego dla mieszkańców.
Projekt uchwały zawiera m.in. zapisy dotyczące jakości opału i rodzaju kotłów, które można używać do ogrzewania. Antoni Konopka z zarządu województwa opolskiego zwraca jednak uwagę, że potrzebne jest podjęcie stosownych działań na poziomie państwa, gdyż w kwestii czystego powietrza samorządowcy często pozostają bez wsparcia. Władze województwa wystąpiły więc z apelem do rządu w sprawie podjęcia czynności, które mają przyczynić się do poprawy powietrza w regionie.
Z kolei Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska UMWO, podkreśla, że przedstawiciele gmin w regionie negatywnie oceniają uchwałę. Ich wątpliwości związane są z kontrolowaniem przestrzegania zakazu palenia w piecach opałem niskiej jakości. Brakuje bowiem przepisów prawnych, określających wysokość kary za stosowanie paliw zakazanych. Dodaje także, że obecnie nie ma możliwości dofinansowania przez samorząd województwa zakupu nowych pieców.
(zwrp.pl)
Opolskie o krok od uchwalenia uchwały antysmogowej
Zakaz palenia w piecach opałem niskiej jakości oraz nakaz wymiany pieców w wyznaczonym terminie, to przykładowe regulacje jakie zawiera projekt uchwały antysmogowej dla województwa opolskiego. Na temat ostatecznej treści aktu, radni sejmiku planują zdecydować najprawdopodobniej na początku września br.