Jak podkreślono na specjalnej konferencji, Sejmik Województwa Opolskiego będzie głosował nad dokumentem 26 września br., a wejście w życie uchwały antysmogowej planowane jest od 1 listopada 2017 roku. W trakcie spotkania dr Krystyna Słodczyk z Koalicji na Rzecz Czystego Powietrza zwróciła uwagę, że w procesie przygotowywania projektu dużą rolę odegrała partycypacja społeczna i współpraca z władzami samorządowymi regionu.

Z kolei Antoni Konopka, członek zarządu województwa, podkreśla, że choć uchwała obowiązywać będzie od listopada br., to mieszkańcy będą mieli sporo czasu na wymianę przestarzałych urządzeń grzewczych. Do 1 stycznia 2022 roku wymianie będą podlegać urządzenia wyprodukowane przed 1 stycznia 2008 roku bądź też nieposiadające tabliczki znamionowej. Z kolei do początku 2024 roku należy będzie wymienić piece stworzone w latach 2008 - 2012. Do 1 stycznia 2026 wymienić należy natomiast instalacje wyprodukowane po 1 stycznia 2013 roku.

Co jednak istotne, jeszcze w tym roku zacznie obowiązywać zakaz stosowania węgla brunatnego i paliw wyprodukowanych z jego użyciem, mułów i flotokoncentratów węglowych, paliw stałych wyprodukowanych z węgla kamiennego, w których zawartość frakcji o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm jest większa niż 15 proc. oraz drewna, którego wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 proc.

Podczas konferencji podkreślono także, że projekt uchwały antysmogowej był konsultowany społecznie i obecnie został on przesłany do konsultacji wójtom, burmistrzom i prezydentom miast. Ponadto wicemarszałek Roman Kolek zaapelował do samorządów o większe zaangażowanie w edukacje ekologiczną.

(opolskie.pl)

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów