„Ta sprawa dotyczy wszystkich mieszkańców i chcemy dotrzeć z informacjami do różnych grup społecznych” – powiedział na środowej konferencji prasowej wiceprezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
W opolskim ratuszu już uruchomiono specjalny punkt informacyjny, w którym dwie urzędniczki udzielają mieszkańcom informacji. Działa także strona internetowa www.smieciopolis.opole.pl. Można z niej pobrać dokumenty i deklaracje. „Ponadto będziemy rozwieszać plakaty i ulotki w przedszkolach, żłobkach, urzędach, pojazdach komunikacji miejskiej oraz na terenie Opola” – mówił Wojciech Rembek z Zakładu Komunalnego w Opolu. „Nikt od tego nowego porządku nie ucieknie. Musimy się do niego dobrze przygotować” – dodał.
Do 15 maja mieszkańcy Opola oraz firmy działające na terenie miasta muszą w urzędzie miasta złożyć deklaracje określające wysokość opłaty śmieciowej. Wynosi ona w przypadku odpadów segregowanych 13 zł od osoby na miesiąc, a w przypadku śmieci, które nie są segregowane – 20 zł.
„Deklaracje muszą składać właściciele nieruchomości, zarządcy, najemcy. Formularze dostępne są m.in. na wspomnianej stronie internetowej, gdzie należy je wypełnić i wydrukować, a następnie trzeba złożyć w urzędzie” – wyjaśnił naczelnik wydziału podatków i opłat lokalnych w Urzędzie Miasta w Opolu Tomasz Filipkowski. „Tych dokumentów nie można jeszcze składać elektronicznie, ale nad tym pracujemy” – dodał.
Następnie należy wypowiedzieć umowę firmie, która do tej pory odbierała odpady. Umowa musi przestać obowiązywać do 30 czerwca br. Do 10 lipca mieszkańcy i firmy muszą uiścić pierwszą opłatę śmieciową w urzędzie miasta.
„Wpłacać pieniądze trzeba będzie osobiście w kasie, albo przelewem na konto, które zostanie podane do publicznej wiadomości. Chcemy by docelowo każdy miał swoje indywidualne konto, na które będą wpływać opłaty śmieciowe” – powiedział Tomasz Filipkowski.
Opolski ratusz uruchomił również dla mieszkańców telefoniczną infolinię: 77 45 11 874 lub 77 44 13 237. Infolinia będzie działać tak długo jak będzie potrzebna.
„Trwa również rekrutacja pracowników, którzy będą obsługiwać sprawy związane ze zmianą sposobu gospodarowania odpadami. Zatrudnimy ok. 17 osób. W budżecie mamy na to przeznaczone 600 tys. zł” – powiedział wiceprezydent Arkadiusz Wiśniewski.
Mieszkańcy Opola w składanych deklaracjach oprócz wysokości opłaty śmieciowej będą także podawali, jakie kubły chcą mieć przy swojej posesji. Pojemniki na selektywną zbiórkę odpadów różnią się kolorem klap. Są cztery rodzaje. Do żółtych należy wrzucać: opakowania z tworzyw sztucznych, makulaturę, drobny złom metalowy i opakowania wielomateriałowe. Pojemniki zielone są przeznaczone na butelki po napojach, słoiki po żywności i szkło. W pojemnikach z brązową klapą należy magazynować organiczne odpady kuchenne, a w tych z czarną - to, co pozostało po segregacji.