Z opracowania „Pakiet dla Młodych” wynika, iż rewolucję w polskiej edukacji ma rozpocząć program „Elektroniczny podręcznik”, który zapewnieni szkołom dostęp do szerokopasmowego Internetu i nowoczesnych technologii edukacyjnych. Pierwsza edycja programu na lata 2012-2015 skierowana zostanie do klas IV-IV szkół podstawowych. Obejmie on przygotowanie nauczycieli, zorganizowanie infrastruktury informatycznej oraz wprowadzenie E-podręczników i Cyfrowej Platformy Edukacyjnej.
Zmiany mają również polegać na wspieraniu praktycznego kształcenia i doradztwa zawodowego przez cały okres nauczania począwszy od gimnazjum. Ma ono polegać na propagowaniu kształcenia dualnego (łączenie praktyki zawodowej na stanowiskach pracy z kształceniem teoretycznym w szkole zawodowej), tak aby absolwenci byli przygotowanie do podjęci pracy bezpośrednio po ukończeniu szkoły.
Autorzy „Pakietu dla Młodych” proponują również, aby Programy Aktywnej Polityki Rynku Pracy finansowane z Funduszu Pracy nie były ograniczane; ma to pozwolić na zatrudnianie absolwentów w samorządach. W związku z tym proponowane jest dofinansowanie zatrudnienia zadaniowego w samorządach oraz wprowadzenie okresów płatnych praktyk i staży dla młodych ludzi.
Postulowane jest również zwiększenie praktycznej dostępności opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 poprzez wyposażenie przyjętych już rozwiązań prawnych w warunki finansowe realizowanych programów oraz rozwinięcie formuły wsparcia dla rodziny przez tzw. asystentów rodziny. Proponowana jest również kontynuacja resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „MALUCH” także po 2013 roku oraz stopniowe zwiększanie środków przeznaczonych na realizację programu.
Autorzy proponują wypracowanie nowego modelu wparcia opieki zdrowotnej dla dzieci w szkołach poprzez dostępność opieki pielęgniarskiej i lepszą profilaktykę zdrowotną. Wśród propozycji znalazły się m. in.: przygotowanie ustawy o zdrowiu publicznym, dokonanie zmian w programach kształcenia kadr kultury fizycznej, opracowanie i wdrożenie konkursu „Gmina mistrz i nauczyciel edukacji zdrowotnej”, przygotowanie i przeprowadzenie szerokiej akcji szkoleniowo-informacyjnej w gminach podejmujących problematykę edukacji zdrowotnej, inspirowanie samorządów lokalnych do wdrażania programów aktywności ruchowej na „Orlikach” oraz wprowadzenie akcji „Zdrowy sklepik” promującej prozdrowotne postawy żywieniowe.
Wśród proponowanych zmian znalazło się również stworzenie ogólnokrajowej sieci „Świetlików”. Mają to być centra rozwoju społeczno-kulturowego, pozwalające na aktywizację społeczności lokalnych na obszarach wiejskich, w tym w szczególności wyrównywanie szans rozwojowych dzieci i młodzieży z ubogich gmin. W drugiej połowie 2012 roku planowany jest pilotaż zadania, w ramach którego powstanie kilkadziesiąt obiektów, reszta ma powstać w latach 2012-2015.
Zaproponowano także upowszechnienie idei tworzenia regionalnych i powiatowych „Centrów Kopernik” nastawionych na promocję wiedzy oraz pomoc w innowacyjnej edukacji.
Źródło: www.premier.gov.pl