Istnieje duża szansa, że prezes Rady Ministrów wprowadzi przepisy, na mocy których osoby poszkodowane w wyniku powodzi będą mogły odbudować i wyremontować swoje domy, zgodnie z uproszczonymi zasadami załatwiania formalności budowlanych.
Wraz z obniżeniem się poziomu wody na kluczowych rzekach - Wiśle i Odrze i zażegnania tym samym ryzyka kolejnych powodzi, nadszedł czas na liczenie strat i pierwszych działań, mających na celu odbudowanie i wyremontowanie zniszczonego przez wielką wodę dobytku.
Przeszkodą w sprawnej odbudowie i wyremontowaniu zalanych domów, szkół czy budynków gospodarczych mogą być długie formalności przewidziane dla tego typu działań. Problem ten dotyczy w szczególności miejscowości, które niemal całe zostały zniszczone przez powódź. W tych miejscach, z uwagi na liczbę zniszczeń, formalności budowlane trwałyby najdłużej.
Ustawodawca uregulował taką sytuację w ustawie z 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Na mocy tego aktu premier może wydać specjalne rozporządzenie, w którym na podstawie informacji uzyskanych od wojewodów wskaże, te gminy, które przez 12 miesięcy będą mogły skorzystać z trybu przewidzianego w ustawie.
Zgodnie z ustawą, zgłoszeniu nie podlegają remonty budynków, w tym mieszkalnych, które mają kubaturę mniejszą niż 1000 m sześć. i nie są wyższe niż 12 m. Udogodnienie to dotyczy jedynie prac polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, czyli remontów w rozumieniu prawa budowlanego .
Prostsze będzie również odbudowanie domów doszczętnie zniszczonych. Wystąpienie o pozwolenie na budowę nie będzie konieczne, wystarczy zgłoszenie staroście zamiaru odbudowy. Do odbudowy będzie można przystąpić, jeśli w ciągu siedmiu dni nie będzie sprzeciwu.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 118 ze zm.)
Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Rzeczpospolita z dnia 27 maja 2010 r.