Naczelnik urzędu skarbowego otrzymał tytuł wykonawczy, obejmujący opłatę za pobyt osoby w stołecznym ośrodku dla osób nietrzeźwych.


Organ podatkowy uznał jednak, iż błędnie wskazano w nim ośrodek jako wierzyciela. Wobec tego zwrócił otrzymany tytuł wykonawczy.


Dyrektor ośrodka złożył zażalenie. Jego zdaniem należało uznać ośrodek jako wierzyciela, to on jest bowiem bezpośrednio zainteresowany w spełnieniu świadczenia.

NSA wyjaśnił, iż stołeczny ośrodek dla osób nietrzeźwych jest jednostką organizacyjną m. st. Warszawy, podległą prezydentowi miasta, który w stosunku do jej kierownika i pracowników sprawuje uprawnienia zwierzchnika służbowego.

Oznacza to, że kierownik izby wytrzeźwień wykonuje swoje zadania nie we własnym imieniu, lecz z upoważnienia prezydenta miasta.

Zatem zdaniem sądu należy zaakceptować tezę, że to prezydent jest organem m. st. Warszawy uprawnionym do określania i pobierania, za pośrednictwem podległego mu dyrektora ośrodka, należności za pobyt w izbie wytrzeźwień, stanowiących dochód tej jednostki samorządu terytorialnego.

Sąd zwrócił uwagę, iż uprawnieniem dyrektora ośrodka jest jedynie pobranie opłaty za pobyt w ośrodku lub wezwanie do pokrycia kosztów. Opłaty pobierana są w imieniu i na rzecz organów samorządu terytorialnego. Nie jest to jednak jednoznaczne z uprawnieniem dyrektora ośrodka do wystawiania tytułów wykonawczych jako wierzyciel – uznał sąd.



Na podstawie:
Wyrok NSA z 19 marca 2015 r., sygn. akt II FSK 671/13, prawomocny