Komisja Hereldyczna jest organem opiniodawczo-doradczym ministra spraw wewnętrznych i administracji do spraw związanych głównie z opiniowaniem herbów i flag jednostek samorządowych. Zajmuje się też prawidłowym używaniem insygniów władzy państwowej, herbów, flag, emblematów i innych znaków i symboli. W skład Komisji wchodzi:
- 5 osób wskazanych przez ministra właściwego ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego,
- 5 osób wskazanych przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego,
- 3 osoby wskazane przez ministra właściwego ds. administracji publicznej
Przeczytaj także: Kłos, młot i bocian - z herbami gmin są problemy
Obecny skład komisji wygląda następująco:
- Paweł Dudziński – przewodniczący (wskazany przez MKiDN)
- Jan Wroniszewski – zastępca przewodniczącego (wskazany przez KWRiST)
- Grzegorz Latos – sekretarz (wskazany przez MSWiA)
- Marek Adamczewski (wskazany przez MKiDN)
- Tadeusz Sobieszek (wskazany przez KWRiST)
- Tadeusz Jeziorowski (wskazany przez KWRiST)
- Wakat po śmierci Wojciecha Tutaka od 2022 r. (wskazany przez MSWiA)
- Wakat po Michale Karalusie od 2020 r. (wskazany przez KWRiST)
- Robert Szydlik – członek (wskazany przez MSWiA)
- Henryk Seroka – członek (wskazany przez MKiDN)
- Sławomir Górzyński – członek (wskazany przez MKiDN)
- Piotr Gołdyn – członek (wskazany przez KWRiST)
- Wojciech Fałkowski – członek (wskazany przez MKiDN
Stosownie do postanowień par. 4 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Komisji Heraldycznej, odwołanie członka Komisji następuje w przypadku: wystąpienia organu, który wskazał członka, z wnioskiem o odwołanie; utraty praw publicznych; skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione z winy umyślnej; pisemnego zrzeczenia się członkostwa w Komisji.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Komisji Heraldycznej przewiduje zmianę przewodniczącego komisji Pawła Dudzińskiego, który kieruje nią od niemal 16 lat. Wniosek złożył jeszcze poprzedni minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, uzasadniając to podejrzeniem popełniania plagiatu w pracy naukowej Pawła Dudzińskiego.
Zgodnie z projektem, Dudzińskiego na stanowisku przewodniczącego komisji ma zastąpić jego dotychczasowy zastępca - Jan Wroniszewski, z kolei zastępcą przewodniczącego ma zostać Tadeusz Jeziorowski, obecny członek komisji.
Nowymi członkami komisji mają zostać Anna Myczkowska-Szczerska (w miejsce odwołanego z komisji Pawła Dudzińskiego) i Krzysztof Bąkała (za Michała Karalusa, który złożył rezygnację z prac komisji). Na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji miejsce w komisji straci Robert Szydlik (działacz PiS, były wicestarosta wołomiński i prezes spółki PKP Cargo Service). W komisji nadal będą dwa wakaty, bo nie wskazano kandydatów, którzy zastąpią Roberta Szydlika i Wojciecha Tutaka.