Komisja Hereldyczna jest organem opiniodawczo-doradczym ministra spraw wewnętrznych i administracji do spraw związanych głównie z opiniowaniem herbów i flag jednostek samorządowych. Zajmuje się też prawidłowym używaniem insygniów władzy państwowej, herbów, flag, emblematów i innych znaków i symboli. W skład Komisji wchodzi:

  • 5 osób wskazanych przez ministra właściwego ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego,
  • 5 osób wskazanych przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego,
  • 3 osoby wskazane przez ministra właściwego ds. administracji publicznej

Przeczytaj także: Kłos, młot i bocian - z herbami gmin są problemy

Obecny skład komisji wygląda następująco:

  1. Paweł Dudziński – przewodniczący (wskazany przez MKiDN)
  2. Jan Wroniszewski – zastępca przewodniczącego (wskazany przez KWRiST)
  3. Grzegorz Latos – sekretarz (wskazany przez MSWiA)
  4. Marek Adamczewski (wskazany przez MKiDN)
  5. Tadeusz Sobieszek  (wskazany przez KWRiST)
  6. Tadeusz Jeziorowski (wskazany przez KWRiST)
  7. Wakat po śmierci Wojciecha Tutaka od 2022 r. (wskazany przez MSWiA)
  8. Wakat po Michale Karalusie od 2020 r. (wskazany przez KWRiST)
  9. Robert Szydlik – członek (wskazany przez MSWiA)
  10. Henryk Seroka – członek (wskazany przez MKiDN)
  11. Sławomir Górzyński – członek (wskazany przez MKiDN)
  12. Piotr Gołdyn – członek (wskazany przez KWRiST)
  13. Wojciech Fałkowski – członek (wskazany przez MKiDN

Stosownie do postanowień par. 4 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Komisji Heraldycznej, odwołanie członka Komisji następuje w przypadku:  wystąpienia organu, który wskazał członka, z wnioskiem o odwołanie; utraty praw publicznych; skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione z winy umyślnej;  pisemnego zrzeczenia się członkostwa w Komisji.

 

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Komisji Heraldycznej przewiduje zmianę przewodniczącego komisji Pawła Dudzińskiego, który kieruje nią od niemal 16 lat. Wniosek złożył jeszcze poprzedni minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, uzasadniając to podejrzeniem popełniania plagiatu w pracy naukowej Pawła Dudzińskiego.

Zgodnie z projektem, Dudzińskiego na stanowisku przewodniczącego komisji ma zastąpić jego dotychczasowy zastępca - Jan Wroniszewski, z kolei zastępcą przewodniczącego ma zostać Tadeusz Jeziorowski, obecny członek komisji.

Nowymi członkami komisji mają zostać Anna Myczkowska-Szczerska (w miejsce odwołanego z komisji Pawła Dudzińskiego) i Krzysztof Bąkała (za Michała Karalusa, który złożył rezygnację z prac komisji). Na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji miejsce w komisji straci Robert Szydlik (działacz PiS, były wicestarosta wołomiński i prezes spółki PKP Cargo Service). W komisji nadal będą dwa wakaty, bo nie wskazano kandydatów, którzy zastąpią Roberta Szydlika i Wojciecha Tutaka.