W trakcie swojej prezentacji Krzysztof Kwiatkowski zwrócił uwagę, że NIK w ostatnich latach bacznie przyglądał się problematyce realizowania przez samorządy zadań z zakresu opieki nad zwierzętami. Jak podkreśla Prezes NIK postulowano m.in. o wprowadzenie ustawowego obowiązku rejestracji i znakowania psów czy modyfikację art. 11 ustawy o ochronie zwierząt, polegającą na zaliczeniu programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi do aktów prawa miejscowego.

Omawiając wyniki ostatniej kontroli zasygnalizował, że wśród działań zapobiegających bezdomności zwierząt, szczególną rolę powinny odgrywać: trwałe znakowanie i rejestrowanie (zapewniające identyfikację) oraz kastracja lub sterylizacja (pozwalają ca ograniczać ich nadmierną populację). Z przeprowadzonych badań wynika jednak, że większość gmin nie ujęła tego rodzaju działań w programach opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania ich bezdomności. W 9 z 11 skontrolowanych samorządów nie wprowadzono fakultatywnego planu znakowania ogółu zwierząt w gminie. Wiele JST nie zapewniła nawet obligatoryjnego wykonywania sterylizacji przez schroniska. Ponadto nie nakłaniano właścicieli zwierząt do przeprowadzania tego typu zabiegów, tłumacząc się brakiem możliwości dofinansowania tych czynności.

Jedynie niewielka część gmin podjęła kompleksowe działania przeciwdziałające bezdomności zwierząt. W Suchym Lesie, w przeciągu czterech lat odnotowano spadek liczby odłowionych zwierząt (o 22%), jak i zmniejszenie wydatków na opiekę nad nimi (o 60%). Taki stan rzeczy udało się osiągnąć dzięki wprowadzeniu całościowego planu znakowania wszystkich zwierząt, oraz rejestrowania ich w internetowej bazie danych. W osiągnięciu tak dobrych wyników pomogły również dofinansowania kastracji lub sterylizacji zwierząt posiadających właścicieli. Podając nieliczne przykłady dobrych praktyk, Prezes NIK docenił również działania podjęte w gminach: Aleksandrów Łódzki, Dobra czy Łukowo.

W opinii NIK, konieczne jest nasilenie działań organów Inspekcji Weterynaryjnej, zobligowanych do sprawowania nadzoru nad przestrzeganiem przepisów dotyczących ochrony zwierząt. Na większą uwagę zasługuje również możliwość dofinansowywania przez JST dobrowolnej sterylizacji zwierząt posiadających właścicieli (NIK przedstawiła już wniosek o zmianę przepisów w tej kwestii). W trakcie swojego wystąpienia, Prezes wspomniał ponadto o czynnościach podejmowanych przez Radę do Spraw Wspierania Działań na Rzecz Ochrony Zwierząt. Jej celem jest promowanie wśród samorządów powszechnego znakowania zwierząt, sterylizacji zwierząt bezdomnych i właścicielskich czy prowadzenia gminnych lub międzygminnych schronisk.

(nik.gov.pl)

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami