Jeden z mieszkańców gminy wniósł do sądu administracyjnego skargę na uchwałę rady gminy dotyczącej przyjęcia zmiany statutu związku gmin.

Po zarejestrowaniu sprawy mężczyzna wystąpił o wyłączenie wszystkich dziewiętnastu sędziów WSA od rozpoznania swojej sprawy. Skarżący zarzucił bowiem sędziom brak bezstronności, rażącą stronniczość i utrudnianie stosowania przepisów.

Sędziowie złożyli pisemne oświadczenia, iż nie pozostają ze skarżącym w jakimkolwiek stosunku prawnym lub osobistym i nie zachodzą żadne okoliczności mogące wywołać wątpliwości co do ich bezstronności w sprawie.


WSA uznał wniosek mieszkańca za niezasadny.


Zdaniem sądu fakt, iż strona nie akceptuje rozstrzygnięć procesowych sądu, zarządzeń wydawanych w toku postępowania, czy też pozostaje w subiektywnym przeświadczeniu o stronniczości bądź złej woli sędziego rozpatrującego jej sprawę czy też wszystkich sędziów danego sądu, nie może stanowić podstawy do wyłączenia sędziego.

Przekonanie strony co do tego, że sędzia prowadzi proces wadliwie, zwłaszcza nieobiektywnie czy też stronniczo, nie jest przesłanką żądania jego wyłączenia.

Sąd podkreślił, iż strona może zwalczać nieprawidłowe jej zdaniem orzeczenie wydane przez sąd pierwszej instancji wykorzystując przysługujące jej środki odwoławcze.
 

Na podstawie:
Postanowienie WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 10 sierpnia 2015 r., sygn. akt II SO/Go 10/15, nieprawomocne