- Zarzut dotyczący nieuwzględnienia w przetargu silników tłokowych został oddalony. KIO uwzględniła natomiast zarzut dotyczący ograniczenia referencji w zakresie realizacji inwestycji tylko do krajów obszaru GPA. Decyzja KIO nie wstrzymuje przetargu - mówi Dorota Kraskowska, rzecznik PGNiG Termika.
Komentarz do wyroku KIO zapowiedziała także Wärtsilä. Spółka podkreślała, że jej zdaniem zapisy przetargu w sposób rażący naruszają przepisy p.z.p. w tym zasadę swobodnej konkurencji, ograniczając warunki udziału wyłącznie do technologii turbinowej.
Wärtsilä argumentowała, że zamówienie eliminuje możliwość udziału firm oferujących alternatywne technologie, w tym rozwiązanie oparte na silnikach tłokowych zasilanych gazem, które dostarcza Wärtsilä. Zdaniem spółki, takie rozwiązanie pozwoliłoby na ograniczenie kosztów inwestycji w EC Żerań o ok. 0,5 mld zł.
PGNiG Termika ogłosiła 25 października przetarg na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego o mocy 420-490 MWe w EC Żerań. Termin składania wniosków o dopuszczenie do postępowania upływa 15 stycznia 2015 r.
Źródło: www.wnp.pl