Odpowiedź
Dotacje celową z budżetu j.s.t. mogą otrzymywać podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku na realizację celów publicznych, związanych z realizacją zadań tej jednostki, a także na dofinansowanie inwestycji związanych z realizacją tych zadań (art. 221 ustawy o finansach publicznych ). Mając na uwadze określony przez ustawodawcę katalog czynów stanowiących naruszenia dyscypliny finansów publicznych, można byłoby stwierdzić, iż podmiot wykorzystujący dotację może w toku realizacji dotowanego celu dopuścić się właściwie dwóch rodzajów czynów naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
Do pierwszej grupy należy zaliczyć czyny związane z wykorzystywaniem dotacji - art. 9 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 14, poz. 114 z późn. zm.) - dalej u.o.n.d.f.p., czyli wydatkowanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem określonym przez udzielającego dotację, nierozliczenie lub nieterminowe rozliczenie otrzymanej dotacji oraz niedokonanie zwrotu dotacji w należnej wysokości lub nieterminowe dokonanie jej zwrotu.
Drugi rodzaj czynów mogących zaistnieć w związku z wykorzystywaniem dotacji to naruszenia dyscypliny spowodowane naruszeniem niektórych z regulacji ustawy o zamówieniach publicznych - art. 17 u.o.n.d.f.p.. Podmioty korzystające z dotacji zobowiązane są do stosowania procedur ustawy o zamówieniach publicznych, jeżeli ponad 50% udzielanych przez nie zamówień jest finansowanych ze środków publicznych - art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 223, poz. 1655 z późn. zm.). Zważywszy jednak na coraz częściej pojawiający się pogląd, zgodnie z którym podmioty niebędące jednostkami sektora finansów publicznych nie mogą być w posiadaniu środków publicznych, wątpliwe jest przypisywanie odpowiedzialności osobom niezatrudnionym i niepełniącym funkcji w sektorze finansów publicznych według reżimu u.o.n.d.f.p.
Uwagi
Jeśli zaś chodzi o praktykę orzeczniczą w tym zakresie, stwierdzić należy, iż aktualnie nie ma już - tak jak wcześniej - jednej linii orzeczniczej. Wydawane są bowiem takie orzeczenia, w których GKO stwierdza niemożność pociągnięcia do odpowiedzialności osoby spoza sektora finansów publicznych za naruszenie dyscypliny polegające na niezgodnym z przeznaczeniem wykorzystaniu dotacji.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240)
Naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez podmiot wykorzystujący dotację celową
Jakie czyny stanowiące naruszenie dyscypliny finansw publicznych może popełnić podmiot wykorzystujący dotację celową otrzymaną z budżetu j.s.t.?