Kto w imieniu podmiotu tworzącego udziela upoważnienia do kontroli podmiotu leczniczego niebędącego przedsiębiorcą w rozumieniu art. 122 ustawy o działalności leczniczej, rada powiatu czy zarząd powiatu?
Odpowiedź
W omawianym stanie faktycznym w zakresie czynności wykonywanych na podstawie art. 121 oraz 122 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.dz.l., nadzór w stosunku do powiatowego SP ZOZ-u w imieniu podmiotu tworzącego co do zasady sprawuje rada powiatu. Należy jednak pamiętać, iż w stosunku do kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych, a zatem również powiatowych SP ZOZ-ów, ich zwierzchnikiem służbowym pozostaje starosta, wchodzący w skład zarządu powiatu, któremu z racji sprawowanej funkcji niewątpliwie również przysługują uprawnienia nadzorcze i kontrole, ale wyłącznie wobec kierowników tych jednostek.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 6 u.dz.l. podmiotem tworzącym jest podmiot albo organ, który utworzył podmiot leczniczy w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej albo jednostki budżetowej.@page_break@
W omawianym stanie faktycznym mamy do czynienia z SP ZOZ-em, dla którego podmiotem tworzącym są organy samorządu powiatowego. Regulacje zawarte w przepisach art. 121 oraz 122 u.dz.l. dotyczą wykonywanych przez podmiot tworzący czynności kontrolnych oraz nadzorczych w stosunku do podmiotów leczniczych. Należy podkreślić, iż przepisy ustawy o działalności leczniczej nie określają w sposób ścisły które organy wykonują czynności kontrolne i nadzorcze wobec samorządowych jednostek organizacyjnych, do których należą między innymi powiatowe SP ZOZ-y. Dlatego też trzeba w tym zakresie odwołać się do przepisów ogólnych zawartych w ustawach ustrojowych, regulujących między innymi organizację samorządu gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) - dalej u.s.p., rada powiatu jest organem stanowiącym i kontrolnym powiatu, z zastrzeżeniem przepisów o referendum powiatowym. Dodatkowo trzeba tu wskazać na regulację zawartą w art. 16 ust. 1 u.s.p., zgodnie z którą rada powiatu kontroluje działalność zarządu oraz powiatowych jednostek organizacyjnych. W tym celu powołuje komisję rewizyjną, jednakże możliwe jest również powołanie przez radę powiatu innej komisji stałej lub doraźnej, której celem może być przeprowadzenie kontroli w ramach SP ZOZ-u (art. 17 u.s.p.). Podsumowując, w omawianym stanie faktycznym organem sprawującym co do zasady nadzór na podstawie art. 121 u.dz.l. oraz uprawnionym do udzielenia upoważnienia do prowadzenia kontroli w danym powiatowym SP ZOZ-ie jest rada powiatu. Czynności te rada może podjąć za pośrednictwem komisji rewizyjnej lub innej stałej lub doraźnej komisji powołanej do wykonania określonego zadania.
Zwracamy jednak uwagę czytelników na fakt, iż zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie powiatowym zwierzchnikiem służbowym kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych, a zatem także kierowników powiatowych SP ZOZ - ów pozostaje starosta (art. 35 u.s.p.), który wchodzi w skład zarządu powiatu (art. 26 ust. 2 u.s.p.). Biorąc powyższe pod uwagę, uzasadniona wydaje się teza, iż ze względu na istniejący stosunek zwierzchnictwa starosta będzie uprawniony do podejmowania czynności nadzorczych i kontrolnych w oparciu o przepisy art. 121 i 122 u.dz.l. ale wyłącznie w stosunku do osób kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych. Dodatkowo należy podkreślić, iż w zakresie uprawnień związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem kierowników jednostek organizacyjnych powiatu przysługują one zarządowi powiatu (art. 32 ust. 2 pkt 5 u.s.p.).
Nadzór nad podmiotem leczniczym niebędącym przedsiębiorcą sprawuje rada powiatu
Kto w imieniu podmiotu tworzącego sprawuje nadzór nad podmiotem leczniczym niebędącym przedsiębiorcą w rozumieniu art. 121 ustawy o działalności leczniczej, rada powiatu czy zarząd powiatu?