Pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym wraca do pracy po urlopie macierzyńskim. Na jego stanowisku był do tej pory zatrudniony inny pracownik na zastępstwo (z pominięciem procedury naboru). Jego umowa w chwili powrotu do pracy pracownika zastępowanego ulegnie rozwiązaniu. Pracownik zastępowany wystąpi o zmniejszenie wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu w ramach art. 1867 k.p.
Czy na pozostałą część etatu można zatrudnić inną osobę i pominąć procedurę naboru (stanowisko, na które pracodawca chce zatrudnić inną osobę nie jest wolnym stanowiskiem w rozumieniu ustawy o pracownikach samorządowych tylko cząstką etatu)?
Odpowiedź
Nie. Każdy nowy pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym podlega procedurze naboru, niezależnie od wymiaru etatu na jaki ma zostać zatrudniony.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych wolnym stanowiskiem urzędniczym, w tym wolnym kierowniczym stanowiskiem urzędniczym, jest stanowisko, na które, zgodnie z przepisami ustawy albo w drodze porozumienia, nie został przeniesiony pracownik samorządowy danej jednostki lub na które nie został przeniesiony inny pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, posiadający kwalifikacje wymagane na danym stanowisku lub nie został przeprowadzony na to stanowisko nabór albo na którym mimo przeprowadzonego naboru nie został zatrudniony pracownik. Od stanowiska jako takiego należy odróżnić wymiar czasu pracy, tożsamy z wymiarem etatu, który wskazuje, w jakim zakresie (wymiarze) pracownik powinien swoje zadania wykonywać.
Zatrudnienie pracownika na każdym wolnym stanowisku urzędniczym wymaga przeprowadzenia naboru. Bez znaczenia jest tu wymiar etatu w jakim ma dana osoba zostać zatrudniona. Nowozatrudniony pracownik samorządowy obejmie nowe, wolne stanowisko, tyle, że w zmniejszonym wymiarze etatowym. Tak należy rozumieć przepis art. 12 ustawy o pracownikach samorządowych . Działanie wskazane w pytaniu może być uznane za podjęte w celu obejścia prawa.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)