Ministerstwo Rozwoju jako 200 instytucja przystąpiła do międzynarodowego stowarzyszenia OpenPEPPOL, stając się tym samym krajową jednostką zarządzającą (ang. National PEPPOL Authority).
Stowarzyszenie OpenPEPPOL jest organizacją non-profit zarządzającą europejską, ponadgraniczną siecią usług wymiany dokumentów elektronicznych zarówno w komunikacji biznesowej pomiędzy przedsiębiorstwami i jednostkami publicznymi (B2G), jak i w relacjach pomiędzy przedsiębiorstwami (B2B).
Celem projektu jest umożliwienie i ułatwienie przedsiębiorstwom komunikacji elektronicznej, związanej z uczestnictwem w przetargach i zamówieniach publicznych, z dowolną europejską instytucją publiczną. Przejrzystość dostaw publicznych wpłynie na optymalizację kosztów, zarówno obsługi tych dostaw, jak i samych przedsiębiorców. Zwiększona efektywność usług ułatwi polskim przedsiębiorcom dostęp do rynku zamówień publicznych w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Polskie firmy jako Punkty dostępu
W Polsce zostanie utworzona sieć Punktów dostępu tzw. bram (ang. Open PEPPOL Access Point), poprzez które przedsiębiorcy będą mogli przekazywać dokumenty elektroniczne. Punkty dostępu będą odpowiadały za konwersję takich dokumentów do jednolitych standardów OpenPEPPOL oraz za ich przekazywanie do wybranego odbiorcy w Unii Europejskiej.
Ponadto, w Polsce będą łączyć się z Platformą elektronicznego fakturowania, do której przekazywane będą elektroniczne faktury za zrealizowane usługi i dostawy w ramach zamówień publicznych.
W 2017 roku Ministerstwo Rozwoju uruchomi nabór na firmy, które będą chciały stać się Punktami dostępu. Następnym krokiem będzie tworzenie sieci takich Punktów w Polsce.
Źródło: Ministerstwo Rozwoju