Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, spotkał się 4 września br. z mieszkańcami nowej gminy Grabówka (woj. podlaskie).

Mieszkańcy nowo utworzonej gminy Grabówka pytali m.in. o finanse dla gminy. - Wojewoda podlaski zwrócił się do mnie o uruchomienie środków z rezerwy budżetowej – wyjaśnił szef MAC. - Ale kolejnym źródłem finansowania będę już podatki – zaznaczył.

- To, jak będzie gmina Grabówka będzie wyglądała i funkcjonowała w przyszłości, zależy już od was samych – zwrócił się do zebranych, obecny na spotkaniu Andrzej Meyer, wojewoda podlaski.

W związku z wystąpieniami Grupy Inicjatywnej do powołania gminy z sołectw przyległych do wsi Grabówka (wnioski składane były co roku od 2005 r.), minister właściwy do spraw administracji publicznej podjął działania wychodzące na przeciw lokalnej społeczności, mające na celu ustalenie przesłanek uzasadniających utworzenie gminy Grabówka.

Analiza przeprowadzona przez wojewodę podlaskiego wykazała, że zostały spełnione przesłanki ustawowe tworzenia nowych gmin w zakresie dochodów podatkowych jak i liczby mieszkańców. Ponadto, w trakcie prowadzonego postępowania dotyczącego utworzenia gminy Grabówka, ustalono m.in., że projektowana gmina Grabówka jest dobrze rozwijającą się częścią gminy Supraśl, na terenie której odnotowuje się wzrost liczby mieszkańców. Utworzenie gminy nie miałoby wpływu na dotychczasowy poziom realizacji zadań publicznych w zakresie infrastruktury technicznej typu: sieć wodociągowa, kanalizacja sanitarna i deszczowa. Ponadto na terenie projektowanej gminy funkcjonują: szkoła podstawowa i gimnazjum, filia MOPS obsługująca tę część gminy, cztery jednostki Centrum Kultury i Rekreacji z zatrudnioną kadrą, boiska sportowe z zapleczem socjalnym, a w ramach realizacji strategii ZIT przyjętej przez Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego - zagwarantowano środki na budowę przedszkola samorządowego w Grabówce.

Minister Administracji i Cyfryzacji, biorąc pod uwagę wymienione przesłanki, a przede wszystkim stanowisko mieszkańców projektowanej gminy Grabówka, wyrażone w przeprowadzonym referendum, pozytywnie zarekomendował Radzie Ministrów sprawę utworzenia gminy Grabówka z dotychczasowego obszaru gminy Supraśl.

Na posiedzeniu 28 lipca 2015 r. Rada Ministrów podzieliła stanowisko Ministra Administracji i Cyfryzacji i podjęła decyzję w zakresie utworzenia z dniem 1 stycznia 2016 r. gminy Grabówka. Obszar gminy Grabówka obejmuje obręby ewidencyjne: Grabówka, Henrykowo, Sobolewo, Sowlany i Zaścianki, o łącznej powierzchni 6 464, 17 ha. Siedzibą władz gminy Grabówka jest miejscowość Sobolewo.

Zgodnie z art. 4e ustawy o samorządzie gminnym, w przypadku tworzenia nowej gminy Prezes Rady Ministrów na wniosek wojewody zgłoszony za pośrednictwem ministra właściwego do spraw administracji publicznej wyznacza pełnomocnika do spraw utworzenia gminy spośród pracowników podległych wojewodzie albo pracowników urzędu gminy, której obszar wchodzi w skład nowo tworzonej gminy. Do czasu utworzenia nowej gminy zadaniem pełnomocnika jest przygotowanie organizacyjne i prawne gminy do wykonywania zadań publicznych. Z dniem utworzenia gminy pełnomocnik przejmuje wykonywanie zadań i kompetencji jej organów do czasu wyboru nowych organów gminy.

Obecny na spotkaniu wojewoda podlaski, poinformował mieszkańców Grabówki, że zwrócił się z wnioskiem - za pośrednictwem ministra administracji i cyfryzacji - do Prezesa Rady Ministrów o powołanie na stanowisko pełnomocnika nowo utworzonej gminy Grabówka - profesor Ewę Bończak-Kucharczyk. – Bardzo cenię Panią profesor – powiedział szef MAC. – Była mocno zaangażowana w pierwsze komitety obywatelskie w kraju, bez których nie byłoby dobrego samorządu w Polsce.

- Liczę na to, że Grabówka stanie się pozytywnym przykładem, w jaki sposób lokalna społeczność, może wpływać na swoją przyszłość – powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, na koniec spotkania z mieszkańcami nowo utworzonej gminy Grabówka.